Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę rady gminy Długosiodło, która miała uregulować zasady rekreacyjnego użytkowania pojazdów silnikowych, takich jak quady i motocykle crossowe, poza drogami publicznymi. Uchwała przewidywała m.in. zakazy konkretnych zachowań oraz obowiązek informacyjny dla przedsiębiorców wynajmujących takie pojazdy, a także karę grzywny za naruszenia w tym zakresie.
W uzasadnieniu uchwały gmina wskazała na narastający problem związany z funkcjonowaniem nielegalnego toru motocrossowego na jej terenie, co miało prowadzić do negatywnego oddziaływania na środowisko (hałas, zanieczyszczenia, niszczenie lasów i dróg, płoszenie zwierząt) oraz zagrażać bezpieczeństwu. Podkreślono, że masowość zjawiska powoduje uciążliwości dla mieszkańców i uzasadnia wprowadzenie lokalnych przepisów. Uchwałę oparto na art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, który dotyczy przepisów porządkowych.
Wojewoda mazowiecki zakwestionował jednak legalność uchwały wskazując m.in. brak podstaw prawnych do wydania przepisów porządkowych. Organ nadzoru zwrócił uwagę, że przepisy porządkowe mogą być stanowione jedynie w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących. Tymczasem, jak zauwazył wojewoda, materie objęte uchwałą są już szczegółowo uregulowane w wielu aktach prawnych, m.in. w Kodeksie wykroczeń (dotyczących m.in. zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, zakłócania spokoju hałasem, płoszenia zwierząt, wjazdu na tereny leśne lub rolne, niszczenia mienia). Ponadto, istnieją regulacje w ustawie o lasach, ustawie o ochronie przyrody, Prawie łowieckim oraz Prawie ochrony środowiska (w kontekście hałasu).
W rozstrzygnięciu wskazano też na niewłaściwy zakres chronionych dóbr. Wojewoda zwrócił uwagę, że art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, na który powołała się gmina, uprawnia do stanowienia przepisów porządkowych wyłącznie w celu ochrony życia, zdrowia obywateli oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Tymczasem uzasadnienie uchwały koncentrowało się na ochronie przyrody i środowiska naturalnego, co nie jest bezpośrednio objęte tą podstawą prawną.
Wojewoda zakwestionował też "niezbędność" wprowadzenia przepisów porządkowych w gminie. Jego zdaniem nie może ona wynikać z samego stwierdzenia, że obowiązujące regulacje prawne są niewystarczające lub ich egzekwowanie jest trudne. Wskazał przy tym, że gmina sama przyznała, że pojazdy spełniają wszelkie normy i mogą być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem.
Organ nadzoru zakwestionował też niespełnienie przesłanki terytorialności. W jego ocenie przepisy porządkowe powinny dotyczyć zjawisk lokalnych, specyficznych dla terenu danej gminy. Tymczasem zjawisko korzystania z torów motocrossowych czy jazdy quadami poza drogami publicznymi nie jest problemem ograniczonym wyłącznie do gminy Długosiodło, lecz występuje na obszarze całego kraju, co potwierdzają doniesienia medialne i interpelacje poselskie. W związku z tym, regulowanie tego zagadnienia powinno być pozostawione władzom państwowym w celu zachowania jednolitości zasad.
mp/
Dobra Buła i Legio24.pl ogłaszają konkurs! Wygr...
50 złotych? Tam byle burger tyle kosztuje.. Lepiej dajcie promocję 1+1 jak było wcześniej.. wyjdzie na to samo, ale więcej osób skorzysta.. 50 złotych kupon i jeszcze mam fotki strzelać i pilnować paragonu ?! Bez jaj.
TOTALNA LIPA
22:23, 2025-09-08
Legionowo: Nowy blok przy targu. Inwestor z...
cyrk na kółkach :))))))
Endrju
13:59, 2025-09-06
MZDW: Pełna mobilizacja przy remoncie DW632
Zenada. 7 osob na calym odcinku, z czego 4 siedzialy i palily
Tomcraft
22:19, 2025-09-03
Legionowo: Będzie bezpieczniej przy szkole nr 4
No banda D*bili... Całe wakacje były, żeby to zrobić, to teraz w roku szkolnym na miesiąc zablokują drogę pod samą szkoła. No idi** i za to pieniądzę ktoś bierze...
Realista
10:02, 2025-09-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz