Lekcje Edukacji Zdrowotnej są dostępne dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas I-III szkół ponadpodstawowych. Przedmiot nie jest obowiązkowy, jednak niezmiernie potrzebny dla prawidłowego rozwoju społecznego młodego pokolenia.
Program nauczania Edukacji Zdrowotnej jest ściśle uzależniony od wieku uczniów. Czego innego uczą się uczniowie podstawówek, czego innego licealiści. Poniżej znajdują się ogólne korzyści uczęszczania na ten przedmiot:
Rozwój umiejętności życiowych:
Promocja zdrowego stylu życia:
Świadome decyzje i odpowiedzialność:
Bezpieczeństwo i profilaktyka:
Okazuję się, że niewielu młodych Legionowian interesuje nowy przedmiot. Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Legionowo o statystyki dotyczące liczby uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia Edukacji Zdrowotnej w szkołach prowadzonych przez gminę:
Z powyższego zestawienia wynika, że tylko niespełna 800 młodych Legionowian uczestniczy w zajęciach, które mają uczyć, jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Statystyki ratusza nie obejmują jednak powodów tak licznych rezygnacji.
Część z nich może wynikać z przekonań rodziców – podsycanych w ostatnich miesiącach przez apele przedstawicieli Kościoła i część środowisk politycznych. W wydanych oświadczeniach hierarchowie ostrzegali, że Edukacja Zdrowotna ma „ideologiczny charakter” i „zagraża tradycyjnym wartościom”. Niektórzy politycy wprost zachęcali rodziców, by wypisywali dzieci z zajęć.
Nie bez znaczenia mogą być również kwestie organizacyjne – zajęcia często odbywają się na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych, co zniechęca część uczniów.
Niezależnie od przyczyn warto jeszcze raz na spokojnie przeanalizować program Edukacji Zdrowotnej i przypomnieć, jakie korzyści dla bezpieczeństwa, świadomości i dobrostanu młodych ludzi może przynieść ten przedmiot.
Z 3 362 uczniów legionowskich szkół objętych programem Edukacji Zdrowotnej w zajęciach uczestniczy 784, co stanowi zaledwie 23,3 %. Najwięcej uczniów zdecydowało się uczestniczyć w Szkole Podstawowej nr 2 (44,5 %), najmniej w II Liceum Ogólnokształcącym – zaledwie 2,2 %.
Więcej na temat Edukacji Zdrowotnej w broszurze Ośrodka Rozwoju Edukacji.
| Szkoła | Liczba uczniów | Liczba rezygnacji | Uczestniczący uczniowie | % uczestniczących | % rezygnacji |
|---|---|---|---|---|---|
| SP nr 1 | 480 | 335 | 145 | 30,2 % | 69,8 % |
| SP nr 2 | 614 | 341 | 273 | 44,5 % | 55,5 % |
| SP nr 3 | 354 | 318 | 36 | 10,2 % | 89,8 % |
| SP nr 4 | 295 | 233 | 62 | 21,0 % | 79,0 % |
| SP nr 7 | 554 | 430 | 124 | 22,4 % | 77,6 % |
| SP nr 8 | 608 | 474 | 134 | 22,0 % | 78,0 % |
| II LO | 457 | 447 | 10 | 2,2 % | 97,8 % |
| Łącznie | 3 362 | 2 578 | 784 | 23,3 % | 76,7 % |
Nieporęt: Radni rozpatrzą skargę na wójt
Warto dodać, że MPZP został przygotowany bez rzetelnie zrobionej analizy skutków finansowych uchwalenia planu (realnych kosztów jakie gmina poniesie w związku z koniecznością budowy infrastruktury dla oddawanych pod zabudowę terenów) oraz faktu, iż już dziś w gminie jest nadwyżka (wyliczana zgodnie z przepisami) gruntów przeznaczonych pod zabudowę, która wystarczy na kolejne 50 lat (przy obecnej dynamice rozwoju demograficznego). Aktualnie na tym terenie stoją nowowybudowane domy przeznaczone na sprzedaż, które nie znajdują nabywcy od blisko roku ….
Hitch
22:27, 2025-10-29
Legionowo: Dużo rezygnacji z Edukacji Zdrowotnej
Przeciwdziałanie narkomanii, alkoholizmowi, przemocy czy chorobom ma zdaniem kleru ideologiczny charakter i zagraża tradycyjnym wartościom? Serio??? Kto jeszcze słucha tych średniowiecznych wypocin? Czy na serio są tacy rodzice, którzy słuchając kleru działają na szkodę własnych dzieci? Jeśli tak, to powinien się nimi zainteresować OPS.
Anna
19:16, 2025-10-29
Nieporęt: Radni rozpatrzą skargę na wójt
Petycja została złożona w dwóch egzemplarzach w kancelarii gminy - po jednym dla Pani Wójt i Rady Gminy, przy czym egzemplarz dla radnych zaginął w urzędzie i o ile wiem do dzisiaj się nie odnalazł. Jeden z mieszkańców niezależnie złożył kopię petycji do Starostwa, które uznało, że należy ją przekazać Radzie Gminy Nieporęt. Chyba właśnie dzięki temu radni dowiedzieli się o petycji. Warto dodać, że podpisało ją prawie 500 mieszkańców.
Mieszkaniec
13:22, 2025-10-29
Stasi Las: Samochód w rowie, kierowca pijany
Dlaczego media milczą że to byli Ukraińcy? To źle napisać że większość tych darmozjadów jeździ naprute jak stodoła?
Osservatore Stasi La
21:21, 2025-10-27
0 0
Przeciwdziałanie narkomanii, alkoholizmowi, przemocy czy chorobom ma zdaniem kleru ideologiczny charakter i zagraża tradycyjnym wartościom? Serio??? Kto jeszcze słucha tych średniowiecznych wypocin? Czy na serio są tacy rodzice, którzy słuchając kleru działają na szkodę własnych dzieci? Jeśli tak, to powinien się nimi zainteresować OPS.