Zamknij
,
Ochrona dzieci przed e-papierosami nabrała charakteru społecznego; Rada Ministrów przyjmie rozwiązania, które - na tyle, na ile jest to możliwe - pomogą uporać się z problemem - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu w sprawie zakazu sprzedaży nieletnim papierosów elektronicznych.
,
Termin Blue Monday (ang. blue – smutny, monday – poniedziałek) oznacza najbardziej depresyjny dzień w roku i przypada w trzeci poniedziałek stycznia – w tym roku 20 stycznia.
,
Picie kawy i herbaty może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Wskazują na to wyniki metaanalizy kilkunastu badań, przedstawione na łamach pisma "CANCER".
,
Od stycznia 2025 roku osoby ubezpieczone w NFZ mogą korzystać z rozszerzonego zakresu bezpłatnych usług stomatologicznych. Sprawdź, co zmieniło się w koszyku świadczeń i jakie nowości wprowadzono.
,
Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus miał zakończyć się w 2024 r., ale kolejny raz został przedłużony. Tym razem do 30 kwietnia 2025 r. - W ramach programu 335 tys. osób może po raz trzeci zrobić bezpłatnie badania profilaktyczne - poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia. Skierowania na badania dla tych pacjentów są wystawiane automatycznie
,
Sen zapobiega niechcianym nawrotom trudnych wspomnień - wynika z nowego badania. Niedobory snu mogą przyczyniać się do konkretnych zaburzeń pracy mózgu sprzyjających utrzymywaniu niechcianych myśli i śladów pamięciowych.
,
Sól należy do artykułów spożywczych, które okryte są wyjątkowo złą sławą. Może ona w istocie wywołać nieprzyjemne dolegliwości, a nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób - ale tylko wtedy, gdy przyjmowana jest w nadmiarze. Z soli nie należy rezygnować całkowicie. - W przeciwieństwie do cukru, którego nie da się jeść zbyt mało, spożycie soli może być szkodliwe zarówno, kiedy jest za wysokie, jak i wówczas, gdy jest zbyt niskie - wskazują naukowcy.
,
Naukowcy z Universitat Autonoma de Barcelona (Hiszpania) przypominają, że zanieczyszczenie środowiska plastikiem to poważne wyzwanie ekologiczne, które ma coraz większy wpływ także na zdrowie ludzi, w tym przyszłych pokoleń. Opakowania żywności są głównym źródłem zanieczyszczenia mikro- i nanoplastikiem, a główną drogą narażenia człowieka jest inhalacja i spożycie.
,
W noc sylwestrową i Nowy Rok pomoc medyczną można uzyskać w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomagają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. Adresy działających punktów są w wyszukiwarce NFZ "Gdzie się leczyć".
,
Z wprowadzaniem ważnych zmian nie warto czekać do nowego roku. Jeśli chcemy dać sobie szansę na realną zmianę, to zacznijmy dziś; małymi krokami budujmy nawyk. Pomoże nam on przejść przez nieuchronne potknięcia - radzi psycholog dr Rafał Albiński z Uniwersytetu SWPS.
,
Do wzrostu zachorowalności przyczyniają się: częstość palenia tytoniu wśród kobiet, a także czynniki środowiskowe i genetyczne.
,
Jedną z ryb, która tradycyjnie pojawia się na wigilijnym stole jest karp. Według tradycji, łuska tej ryby trzymana w portfelu ma przynieść bogactwo w Nowym Roku. Specjalista ds. żywienia, dietetyk dr Bartosz Kulczyński z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został zapytany przez PAP, które z ryb dostępnych na rynku w Polsce są najzdrowsze i które rzeczywiście – abstrahując od tradycji - warto przygotować na wigilijną kolację.
,
Specjaliści od lat zachęcają do tego, by dziennie wykonywać przynajmniej 10 tys. kroków. To prosty sposób na zwiększenie aktywności fizycznej, która zbawiennie wpływa na nasze zdrowie i, jak wskazują kolejne badania, także samopoczucie. Zdaniem naukowców, zwiększenie o tysiąc dziennej liczby kroków może wpłynąć na zmniejszenie objawów depresji.
,
Do szkół, kuratoriów i poradni psychologiczno-pedagogicznych resort edukacji przesłał w czwartek standardy opieki nad osobami w kryzysie samobójczym - powiedziała PAP wiceszefowa resortu edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz. To cztery dokumenty, które za pół roku będą oceniane.
,
Uczeni mają dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników małej czarnej. Portugalscy badacze odkryli, że systematyczne sięganie po kawę wydłuża życie o średnio 1,8 roku. Naukowcy uważają, że przyczyną prozdrowotnego działania tego pobudzającego napoju jest obecność silnych przeciwutleniaczy, które hamują proces starzenia organizmu na poziomie komórkowym.