Miniony piątek i sobota (11-12.03) to wyjątkowe dni dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Do służby w szeregach tej formacji wstąpiło bowiem aż 600 nowych ochotników. - To w tym roku największe jak do tej pory powołanie do służby w WOT. Niewątpliwie jest ono następstwem olbrzymiego zainteresowania służbą w konsekwencji wojny na Ukrainie - czytamy w komunikacie prasowym Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Nowi ochotnicy to mieszkańcy Podlasia, Podkarpacia, Kujaw, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyzny, Wielkopolski, Śląska i Zachodniego Pomorza. Ponad 56 proc. nowych ochotników to osoby, które wcześniej miały już styczność ze służbą wojskową. Pozostałe 44 proc. to osoby, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem. Pierwsza grupa, czyli rezerwiści przejdzie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pozostałe osoby czeka 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy przysięga wojskowa - informuje rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Marek Pietrzak.
Jak czytamy w komunikacie prasowym Wojsk Obrony Terytorialnej, ochotnicy stanowią blisko 90% wszystkich żołnierzy tej formacji. Z racji powszechnego charakteru Wojsk Obrony Terytorialnej oraz otwarcia formacji na praktycznie 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką kompetencji, doświadczeń, zainteresowań. Ta mieszanka stanowi o sile WOT, bowiem wśród 32 tys. żołnierzy są przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów czy grup społecznych.
32% żołnierzy służących w WOT ma wykształcenie wyższe, blisko połowa (46%) średnie. Najwięcej żołnierzy Obrony Terytorialnej legitymuje się wykształceniem ogólnym – ponad 48%, prawie 32% technicznym i 15% humanistycznym. Medycy stanowią 2%, prawnicy 1,2%, a osoby z wykształceniem rolniczym 1,8%. Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią blisko 20%. Średnia wieku żołnierza Obrony Terytorialnej to 33 lata.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad Obrony Terytorialnej i dwa centra szkolenia. W tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad: stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej. W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników.
Osoby, które chciałyby wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej niezbędne informacje znajdą na stronie internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą. Informacje dostępne są także pod numerem infolinii 800-696-077.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz