Według danych GUS województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów w całej Polsce. W ubiegłym roku Mazowsze odwiedziło prawie 6,9 mln gości. Ponad 5 mln turystów to mieszkańcy Polski, a blisko 1,9 mln osób to osoby przyjeżdzające z zagranicy.
– Latem każdy z nas chce odpocząć od zgiełku miasta, jednak nie wszyscy wiedzą, że niedaleko Warszawy mamy wiele ciekawych miejsc, do których można dojechać komunikacją miejską czy pociągami Kolei Mazowieckich. Jednym z nich jest Jezioro Zegrzyńskie idealne nie tylko do plażowania, ale także uprawiania sportów wodnych – mówi Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
W 2024 roku województwo mazowieckie odwiedziło o 14 proc. więcej turystów zagranicznych i o 8 proc. więcej turystów krajowych. Warto pamiętać, że korzystając z noclegu na Mazowszu, wspieramy również lokalną działalność przedsiębiorców.
– Mazowsze ma ogromny potencjał turystyczny, a statystyki wyraźnie pokazują, że dostrzega go coraz więcej osób, zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów z całej Polski oraz z zagranicy. Cieszy mnie, że coraz częściej wybieramy lokalne kierunki na wakacje, korzystając z piękna natury, bogatej oferty kulturalnej oraz rozwijającej się infrastruktury rekreacyjnej. Pamiętajmy jednak, że kluczowe jest bezpieczeństwo. Dlatego tak ważna jest wspólna odpowiedzialność, zarówno samorządów, służb, jak i każdego z nas. Dzięki inicjatywom takim jak „czarne punkty wodne”, kampaniom edukacyjnym i wsparciu dla WOPR, możemy sprawić, że letni wypoczynek będzie nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny – podkreśla Anna Majchrzak, radna województwa mazowieckiego.
Jezioro Zegrzyńskie to idealne miejsce do wypoczynku nad wodą. Znajduje się w okolicach Warszawy w powiecie legionowskim. To bardzo popularne miejsce, które początkowo miało umożliwić żeglugę komercyjną, jednak aktualnie wykorzystywane jest przede wszystkim w celach rekreacyjnych.
Wzdłuż jeziora na miłośników sportów wodnych czekają liczne porty i szkoły żeglarskie. Plażowicze mają do wyboru kilka piaszczystych plaż.
Najpopularniejszym kąpieliskiem jest tzw. „Dzika Plaża” w Nieporęcie, która znajduje się tuż przy drodze wojewódzkiej nr 631. Znajduje się tam molo, plac zabaw, alejki spacerowe, siłownia w plenerze, wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Jezioro Zegrzyńskie wyróżnia się także znakomitą infrastrukturą wypoczynkowo-sportową. Można tu uprawiać żeglarstwo, windsurfing, flyboarding czy kajakarstwo.
Województwo mazowieckie to idealne miejsce na weekendowe wyprawy rowerowe, które łączą aktywność fizyczną z bliskością natury. Region oferuje wiele ciekawych tras przez malownicze wsie, urokliwe miasteczka i niezwykłe zabytki.
Warszawska Obwodnica Turystyczna, którą spotkać można także pod nazwą Krwawa Pętla to w rzeczywistości połączenie kilku szlaków wiodących wokół Warszawy. Ich łączna długość to aż 240 km i mimo bezpośredniej bliskości dużej aglomeracji, jedzie się pośród wyjątkowo malowniczych widoków. Szlak wiedzie przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, Chojnowski Park Krajobrazowy i Kampinoski Park Narodowy. Trasa powstała w 2008 r., a nazwa nawiązuje do tego, że szlak w większości oznaczono kolorem czerwonym.
Jeżdżąc po Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej, warto zwiedzić Twierdzę Modlin powstałą w XIX w. Jest jedną z najpotężniejszych i najlepiej zachowanych fortyfikacji w Polsce, to dobra okazja do odkrycia fascynującej historii ukrytej w murach tego kompleksu. Obiekt położony nad ujściem Narwi do Wisły był dawniej siedzibą garnizonu Wojska Polskiego. Twierdza zasłynęła bohaterską obroną w 1939 r. przed niemieckimi wojskami.
Bardziej doświadczeni rowerzyści mogą skorzystać ze Szlaku Wieliszewskiego. To szlak rowerowy o długości 43,3 km. Przemierzając go na rowerze, można odkrywać uroki Jeziora Kwietniówki oraz Jeziora Wieliszewskiego.
Podwarszawskie regiony, które są znane z malowniczych krajobrazów, to również idealne miejsce na spływ kajakowy. Znajdują się w nim trasy zarówno dla osób początkujących, jak i mniej zaawansowanych. Warto wybrać się w podróż dwoma rzekami – Bug i Narew. Wycieczkę zaczynamy w miejscowości Kuligów, w której znajduje się również skansen przedstawiający mazowiecką wieś z przełomu XIX i XX w. Spływ kajakowy wiedzie na przemian szerokimi i wąskimi odnogami. Po drodze są liczne wyspy i plaże. Po około 9 km rzeka Bug wpływa do Narwi, a dokładniej do Jeziora Zegrzyńskiego. W sezonie letnim można tam popłynąć i na plaży miejskiej zjeść lody lub gofry. Spływ kończy się 2-3 km dalej – przed ujściem Rządzy.
Warty odwiedzenia jest barokowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nieporęcie wzniesiony w latach 1661–1667 r. Jest on znany z zachowanego portalu z herbem Wazów z XVII w. i dzwonnicą, która została ufundowana przez króla Jana Kazimierza. Na szczycie dachu nad prezbiterium widoczna jest metalowa chorągiewka z wyciętymi literami ICRPS, co oznacza Jan Kazimierz Król Polski i Szwecji.
W pobliżu Jeziora Zegrzyńskiego położone jest urokliwe miasto Serock, w którym znajduje się m.in. późnogotycki kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Wewnątrz znajduje się m.in. ciekawy obraz nawiązujący do dziejów miasta w trakcie Bitwy Warszawskiej 1920 r. Dzieje miasta warto poznać w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie na zwiedzających czeka multimedialna ekspozycja, a w sąsiedztwie budynku współczesny mural przedstawiający dzieje miasta.
Blisko Serocka znajduje się rezerwat „Jadwisin” położony na nadnarwiańskiej skarpie. Znajduje się w nim XIX-wieczny neoklasyczny pałac należący w przeszłości do Radziwiłłów.
Niedaleko stolicy mamy Kampinoski Park Narodowy. Jest on unikatem w skali całej Europy – rzadko można spotkać położony tak blisko dużego miasta ogromny obszar leśny. Na terenie blisko 39 tys. ha występuje nawet połowa rodzimych gatunków zwierząt.
Co roku w całej Polsce dochodzi do wielu utonięć. Aby ograniczyć ich liczbę, od 2009 r. samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie prowadzi akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu miejsc niebezpiecznych nad wodą tzw. czarnymi punktami wodnymi.
Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu wynika, że na terenie garnizonu mazowieckiego utonęło w 2022 roku 46 osób. Dla porównania w latach 2023-2024 miały miejsce po 23 utonięcia rocznie. To pokazuje, że coraz więcej osób wypoczywających nad wodą potrafi zachować ostrożność. Dzieje się tak m.in. akcjom edukacyjnym prowadzonym przez szkoły, policję, OSP i samorządy. Według danych Komendy Stołecznej i Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu w tym roku na Mazowszu doszło już do 11 utonięć. Warto podkreślić, że toną głównie dorośli mężczyźni.
Czarne punkty wodne to tablice ostrzegawcze umieszczone tam, gdzie powinna obowiązywać szczególna ostrożność nad wodą. Najczęściej są to miejsca, gdzie dochodziło do utonięć, dzikie kąpieliska, rzeki o silnym nurcie czy żwirownie. Znak jest wyraźnym ostrzeniem, by nie wchodzić w tym miejscu do wody. Obecnie na Mazowszu mamy aż 116 czarnych punktów wodnych.
W subregionach warszawskim wschodnim i zachodnim jest 12 miejsc szczególnie niebezpiecznych, które są oznakowane tablicami „Czarny punkt wodny”. 3 z nich znajdują się w powiecie pruszkowskim, po 2 w powiatach nowodworskim, piaseczyńskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim, a jeden w powiecie legionowskim.
Aby ograniczyć niebezpieczne sytuacje, samorząd Mazowsza wspiera również Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe. W tym roku przeznaczył na ten cel blisko 1,3 mln zł. Dofinansowania trafiły m.in. do:
Samorząd Mazowsza wspiera również inne instytucje zajmujące się bezpieczeństwem nad wodą w tym Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie.
Legionowo: Czy mieszkańcy pomogą w sprzątaniu?
Super pomysł!!
Wanda
16:23, 2025-07-22
Gmina Wieliszew ma nowy herb. Do czego nawiązuje?
W artykule napisano, że księżyc znajduje się po prawej stronie herbu, jednak na podstawie wizerunku herbu można stwierdzić, że księżyc znajduje się po lewej stronie.
Natalia Chernova
14:40, 2025-07-19
Hołownia: Dwa razy spotkałem się z politykami PiS
w Legionowie koalicja 3ej Drogi i PiS ma się dobrze. Największy bauer to Kalinowzky. Szef lokalnego PiSS. Obecnie to prezio KAZETB za 20-30 tys za miesiąc . Wcześniej w Sinewii Odprawa ze społki w NDMaz???🧐 💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲💲 podobno skromniutkie ponad 700 tys polskich złotych 😝😝🫣 kici koci ,- tłuste kotki
Walt Kowalsky 👹
20:12, 2025-07-18
Nie chcą Pendolino na terenie gminy Wieliszew
No, no zamiast pendolino🚄 Kownacky 🤥zafunduje Hieron - Pekin🏢 korki🚗 i ścisk, to dobry temat zastępczy dla wszystkich 😜
Walt Kowalsky 🤡
19:56, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz