Zamknij

Jak poprawić pracę jelit? Sprawdzone sposoby

13:13, 23.11.2022 Aktualizacja: 13:15, 23.11.2022
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego mogą mieć wiele przyczyn i dawać różne objawy. Przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy zaparcia mogą wynikać z prowadzonego stylu życia, złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej. Co może zaburzać pracę jelit? Jak poprawić perystaltykę jelit i pobudzić jelita do pracy naturalnymi sposobami? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiadamy!

Perystaltyka jelit – czym jest?

Trawienie pokarmów w organizmie człowieka to skomplikowany proces, w którym udział bierze szereg różnych enzymów produkowanych w różnych jego częściach. Zadaniem enzymów trawiennych jest rozkładać związki do prostszych elementów, wchłanianych później do krwi. Pierwsze etapy trawienia zachodzą już w jamie ustnej a następnie w żołądku. Dalsze trawienie ma miejsce jelicie cienkim, głównie w dwunastnicy. Składniki pokarmowe wchłaniane są do krwi w jelicie cienkim i grubym, a niestrawione resztki pokarmowe są wydalane z organizmu wraz z kałem1. Przesuwanie pokarmu przez poszczególne odcinki przewodu pokarmowego umożliwia aktywność motoryczna zwana perystaltyką jelit. Ruchy perystaltyczne odbywają się w jelicie cienkim i jelicie grubym2.

Co może zaburzać pracę jelit?

Różne mogą być przyczyny problemów z pracą jelit. O ich źródle sporo mówią dokuczające objawy. Przykładowo występowanie wzdęć może świadczyć o zaburzeniu równowagi flory bakteryjnej jelit. Niektóre grupy bakterii są bardziej podatne na tworzenie gazów, zwłaszcza bakterie z rodzaju Enterobacteriaceae i Clostridia. Do utrzymywania prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach przyczynić się mogą probiotyki4. Naturalne probiotyki to przede wszystkim jogurty, kefir i kiszonki, które zawierają naturalne bakterie probiotyczne (bakterie kwasu mlekowego). Jedząc wskazane produkty, można usprawnić mikroflorę jelit.

Wzdęcia brzucha i inne przykre dolegliwości mogą powodować też choroby, np. zespół jelita drażliwego, zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, zaburzenia trawienia i wchłaniania czy nietolerancje pokarmowe4. W łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia wykorzystać można Ulgix Wzdęcia. Produkt ten przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego nadmiaru gazów i powietrza5.

Jak poprawić pracę jelit?

Aby poprawić perystaltykę jelit, należy zacząć od zwiększenia ilości błonnika pokarmowego w diecie do zalecanej dawki wynoszącej 25–30 g/d podzielonej na kilka porcji. Dobre źródła błonnika to m.in. warzywa i owoce (np. jabłka, banany, pomarańcze, gruszki). Do produktów bogatych w błonnik należą też produkty zbożowe czy otręby pszenne3.

Dla prawidłowej pracy układu pokarmowego ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Ilość przyjmowanych płynów wpływająca na poprawę pracy jelit to ponad 3 litry dziennie3.

Na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego wpływ ma ponadto regularne uprawianie sportu3. Korzystny wpływ ma tak naprawdę każda aktywność fizyczna, np. spacery, jogging, jazda na rowerze czy pływanie pod warunkiem, że jest wykonywana regularnie.

Zaburzona perystaltyka jelit – kiedy do lekarza?

Zaburzona motoryka przewodu pokarmowego może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Niepożądane objawy ze strony przewodu pokarmowego występujące przez dłuższy czas i nieustępujące pomimo prób poprawy perystaltyki jelit powinno się uznać za niepokojące i w żadnym wypadku nie powinno się ich lekceważyć.

W przypadku, gdy wystąpi jelito leniwe, należy zgłosić się do lekarza. Takim objawem są np. problemy z wypróżnianiem. O zaparciach mówi się wtedy, gdy występuje mała częstość wypróżnień lub twarde stolce, oddawane z wysiłkiem, często z towarzyszącym uczuciem niepełnego wypróżnienia6.

 

Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. 

 

Bibliografia:

  1. Pankreatyna, Medycyna praktyczna dla pacjentów (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=639 (dostęp: 2022.10.03.)).
  2. Konturek S. J., Fizjologia układu pokarmowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019, 305-320.
  3. Wiercińska M., Kudłacz P., Zaparcia - objawy, przyczyny, leczenie i leki na zaparcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (dostęp: 2022.10.03.).
  4. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
  5. Witryna internetowa: https://ulgix.pl (dostęp: 2022.10.03.).
  6. Dzierżanowski T., Rydzewska G., Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy, Przegląd Gastroenterologiczny, 2012; 7 (5): 249–263.
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%