Zamknij

Nowy przedmiot w szkołach zamiast wiedzy o rodzinie. Oto, czego będą uczyć

18:58, 07.11.2024 Źródło: parenting.pl Aktualizacja: 22:00, 07.11.2024
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Już od września 2025 roku w polskich szkołach pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. To krok w kierunku bardziej kompleksowej nauki o zdrowiu fizycznym i psychicznym, który zastąpi dotychczasową wiedzę o rodzinie. Sprawdź, co dokładnie zmieni się dla uczniów.

Od 1 września 2025 roku polscy uczniowie zyskają możliwość pogłębienia wiedzy o zdrowiu na zupełnie nowym przedmiocie - edukacji zdrowotnej.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło, że edukacja zdrowotna zastąpi dotychczasowy przedmiot wiedza o rodzinie, który obecnie obejmuje głównie zagadnienia związane z funkcjonowaniem rodziny. Edukacja zdrowotna rozszerzy ten zakres o wiele praktycznych tematów związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Szczegóły programu tego przedmiotu przybliżył portal parenting.pl.

Dla kogo będzie przeznaczona edukacja zdrowotna?

Zgodnie z opublikowanymi planami, edukacja zdrowotna będzie realizowana we wszystkich szkołach podstawowych, branżowych I stopnia, liceach ogólnokształcących oraz technikach, obejmując klasy od IV w podstawówkach do III klas szkół średnich.

Program będzie obowiązkowy i dostosowany do poziomu edukacyjnego każdego etapu. Dzięki temu, w sposób stopniowy i odpowiedni do wieku, młodzież pozna kluczowe zagadnienia dotyczące zdrowia.

Co będzie zawierał program edukacji zdrowotnej?

Edukacja zdrowotna obejmie szeroki wachlarz tematów - od zdrowego żywienia i aktywności fizycznej po zagadnienia profilaktyczne związane z uzależnieniami, antykoncepcją i zagrożeniami internetowymi.

Ważnym elementem nowego przedmiotu będą także tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Paulina Piechna-Więckiewicz, podkreśliła na debacie Forum Ochrony Zdrowia, że ten aspekt jest jednym z priorytetów nowego programu.

W szkołach pracują psychologowie

Reforma edukacji zdrowotnej idzie w parze z innymi zmianami - już teraz w szkołach zatrudniono 2 tysiące psychologów, a resort pracuje nad standardami dotyczącymi zapobiegania problemom suicydalnym wśród uczniów.

W debacie pojawił się także pomysł powołania koordynatora ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który miałby pomóc wdrożyć te zmiany i monitorować ich skuteczność.

(Źródło: parenting.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%