Program „Dobry Start” przewiduje wsparcie w wysokości 300 zł na każde uczące się dziecko. Środki te można przeznaczyć na wyprawkę szkolną – podręczniki, zeszyty, plecak czy inne niezbędne artykuły szkolne. Świadczenie przysługuje raz w roku na dzieci uczące się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i innych placówkach edukacyjnych – do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością – do 24. roku życia.
Co ważne, program nie obejmuje dzieci uczęszczających do zerówek ani studentów, nawet jeśli mieszczą się w ustawowym limicie wieku. Wiek liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas szkół średnich i policealnych również mogą skorzystać z programu, jeśli w tym roku kończą odpowiednio 20 lub 24 lata.
Świadczenie nie jest opodatkowane, nie podlega egzekucji komorniczej i trafia bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Co istotne, program nie jest uzależniony od kryterium dochodowego.
- Do tej pory do ZUS trafiło ponad 1,1 mln wniosków, z czego ponad 161,8 tys. z województwa mazowieckiego. Rodzice mieszkający w powiecie legionowskim złożyli ponad 4,5 tys. wniosków – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą:
Wniosek powinien zawierać poprawne dane dziecka (PESEL), nazwę i adres szkoły oraz numer rachunku bankowego.
Chociaż czas na złożenie wniosku upływa 30 listopada, warto się pospieszyć – wnioski złożone w lipcu i sierpniu gwarantują wypłatę świadczenia najpóźniej do 30 września. W przypadku późniejszego złożenia dokumentów (we wrześniu, październiku lub listopadzie), ZUS wypłaci środki w ciągu dwóch miesięcy.
Od roku szkolnego 2025/2026 uchodźcy z Ukrainy otrzymają świadczenie „Dobry Start” tylko wtedy, gdy ich dziecko uczy się w szkole należącej do polskiego systemu oświaty.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz