Zamknij

Studia w Warszawie - jak wybrać?

09:00, 12.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:01, 13.09.2022
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Wybór następującej po studiach licencjackich ścieżki edukacji z pewnością nie należy do łatwych zadań, jednak warto przeanalizować możliwości i podjąć decyzję. Kolejne etapy nauki pozwalają zdobyć cenne na rynku pracy kompetencje oraz poprawić atrakcyjność CV. Możliwości jest jednak wiele - nawet te same kierunki prowadzone przez różne uczelnie wykazują pewne rozbieżności. Czym zatem sugerować się, wybierając chociażby studia w Warszawie? Czy lepiej zdecydować się na studia magisterskie czy podyplomowe? Które kierunki mają przyszłość? Odpowiadamy na niektóre pytania.

1. Studia w Warszawie - jedna z opcji

2. Studia magisterskie czy studia podyplomowe?

3. Kolejne studia a kierunek: podobny czy inny?

4. Które kierunki studiów mają przyszłość?

Obecny podział wyszczególniający studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia podyplomowe to efekt tzw. reformy bolońskiej. Jej podstawowym celem było zapewnienie spójności edukacji we wszystkich krajach europejskich, co zdecydowanie zapewnia młodym ludziom więcej możliwości. Dzięki temu dostępne są nie tylko kierunki studiów w Warszawie, ale również w innych stolicach kontynentu.

Studia w Warszawie - jedna z opcji

Jedną z możliwości każdego roku przyciągającą rzesze studentów są studia w Warszawie. Nic dziwnego, największe polskie miasto i stolica kraju oferuje wiele możliwości i kierunków studiów. Szacunki wskazują, że na około 80 uczelniach wyższych studiuje niemal 250 tysięcy osób, czyli ponad 17% wszystkich polskich studentów.

Samych uczelni publicznych jest w Warszawie aż 20. Niewątpliwie na wyróżnienie w tym gronie zasługuje Uniwersytet Warszawski, od lat pojawiający się w Rankingu Szanghajskim – liczącym się zestawieniu szkół wyższych z całego świata. Ogromne zainteresowanie studentów wzbudza także Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Akademia Sztuk Pięknych czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na uwagę zasługują także: Wojskowa Akademia Techniczna, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Akademia Sztuki Wojennej, Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Imponująca jest również oferta uczelni niepublicznych, wśród których znajdują się: Społeczna Akademia Nauk Warszawa, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet SWPS,  Akademia Teatralna.

Najpopularniejsze kierunki studiów w Warszawie potrafią zgromadzić nawet kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce.

Studia magisterskie czy studia podyplomowe

Osoby, które ukończyły studia licencjackie, mają do wyboru studia magisterskie, na tym samym lub innym kierunku, albo bogatą ofertę studiów podyplomowych. Zarówno gdy chodzi o kształcenie podyplomowe, jak i studia magisterskie Warszawa proponuje wiele możliwości, a każda z opcji ma swoje wady i zalety.

Studia magisterskie to z pewnością opcja chętnie wybierana przez osoby, którym zależy na pogłębieniu kwalifikacji w konkretnej dziedzinie lub rozwijaniu kariery naukowej, na przykład poprzez następujące studia doktoranckie. Mają jeszcze jedną ważną zaletę: na uczelniach państwowych są bezpłatne, a dostępne w Warszawie kierunki studiów dają wiele możliwości rozwoju.

Studia podyplomowe natomiast także zapewniają rozwój, a - w odróżnieniu od dwuletnich studiów magisterskich - trwają przeważnie rok. Program skupia się z reguły na dużo węższej specjalizacji i, poza wiedzą, pozwalają zdobyć wiele umiejętności praktycznych. Zajęcia prowadzą w wielu przypadkach praktycy konkretnego zawodu czy dziedziny.

Wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami zawsze powinien być podyktowany dokładną analizą sytuacji. Studia magisterskie finalizuje zdobycie tytułu naukowego i pogłębionej wiedzy, zaś popularne podyplomówki wyposażają w wiedzę praktyczną i ściśle ukierunkowaną.

Kolejne studia a kierunek: podobny czy inny?

Wiele osób kończących studia licencjackie decyduje się pogłębiać wiedzę, kontynuując ten sam kierunek w ramach studiów drugiego stopnia. Nie musi to jednak być regułą. Przyszły magister może wybrać dziedzinę podobną lub całkowicie odmienną. Jeżeli ktoś uznał, że nie jest zadowolony z dotychczasowego przebiegu edukacji lub kompetencje zyskane do tej pory nie sprawdzą się na rynku pracy, drugi stopień pozwala zwiększyć konkurencyjność, zmienić przedmiot zainteresowań lub znacząco poszerzyć umiejętności. Trzeba jednak liczyć się z tym, że radykalna zmiana tematu będzie wiązała się z koniecznością uzupełnienia niektórych obszarów.

Które kierunki studiów mają przyszłość?

Mimo że samo ukończenie studiów nie gwarantuje jeszcze atrakcyjnej przyszłej pracy, a oprócz dokumentów liczą się umiejętności, niewątpliwie ukończenie prestiżowej uczelni lub trudnego kierunku stanowi atut w oczach rekrutera i przyszłego szefa. Zawsze natomiast warto przy wyborze studiów kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami.

W ostatnim czasie obserwujemy na rynku pracy zwiększone zainteresowanie na absolwentów kierunków technicznych, jednak mówienie o „przyszłościowych kierunkach” jest dosyć ryzykowne. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się za jakiś czas. Obecnie odczuwalny jest deficyt specjalistów z zakresu psychologii czy umiejętności miękkich.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%