Zamknij

Jak napisać ciekawe CV do pierwszej pracy?

10:01, 31.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:02, 31.01.2023
CV CV

Znalezienie pierwszej pracy to trudne wyzwanie – obecnie liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności i doświadczenie, a pracodawcy raczej niechętnie patrzą na osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy. By wyróżnić się z tłumu kandydatów trzeba napisać dobre i ciekawe CV. Tylko jak to zrobić, jeśli nie dysponujemy doświadczeniem zawodowym?

Dobre CV – co powinno się w nim znaleźć?

Nie ma jednej recepty na napisanie dobrego CV. To silnie skonwencjonalizowany rodzaj dokumentu – zazwyczaj zawiera on te same lub podobne elementy. Są to informacje o doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, umiejętnościach, znajomości języków obcych, a także inne, dodatkowe sekcje, które mają uzupełnić sylwetkę kandydata i pokazać ją z zupełnie innej strony. Jak napisać CV do pierwszej pracy i co powinno się w nim znaleźć?

W przypadku CV do pierwszej pracy warto skupić się na wykształceniu oraz umiejętnościach. Istotne są też dodatkowe sekcje, informujące o zainteresowaniach, zdobytych certyfikatach czy ukończonych wolontariatach. W oczach pracodawców powyższe kwestie też mają wartość, a wpisanie ich do CV przez osobę bez doświadczenia to szansa na zaciekawienie rekrutera i wyróżnienie się z tłumu kandydatów. A stąd tylko krok do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak napisać CV do pierwszej pracy?

Jeśli chodzi o kwestię wykształcenia, to na pewno warto wpisać szkołę średnią oraz kierunek studiów, nawet jeśli jeszcze jesteśmy w trakcie nauki. To dla pracodawcy kluczowa informacja – polskie firmy chętnie zatrudniają uczniów i studentów ze względu na dużo niższe koszty pracy.

Najważniejszą sekcją w CV u osób bez doświadczenia powinny być umiejętności. Warto pochwalić się kompetencjami twardymi, np. prawem jazdy lub umiejętnością obsługi popularnych programów komputerowych. Dużym atutem jest też biegła znajomość języków obcych. Komunikatywny angielski jest teraz wręcz niezbędny, a w wielu branżach dodatkowe języki okażą się ważną zaletą – szczególnie jeśli ich znajomość jest podparta certyfikatem, który często można zdobyć całkowicie za darmo.

CV – co zamiast doświadczenia?

W przypadku CV do pierwszej pracy trudno mówić o doświadczeniu zawodowym. Są jednak elementy życiorysu, które mogą zastąpić brak dotychczasowej historii zatrudnienia. Mowa o szeroko pojętych wolontariatach, ale też zrealizowanych projektach, np. w ramach szkoły lub studiów. Rekruterzy wyrozumiale podchodzą do osób bez doświadczenia, o ile w ich CV znajdują się jakiekolwiek ślady dodatkowej działalności lub próby rozwoju kompetencji zawodowych.

Wolontariat w CV – dlaczego warto go mieć?

Działalność charytatywna jest obecnie w modzie. To szansa na pokazanie się z dobrej strony, ale też możliwość dokonania rzeczywistej zmiany w naszym otoczeniu. Jeśli poszukiwanie pracy nie daje efektów, to warto zgłosić się do fundacji czy organizacji pozarządowej i zdobyć pierwsze doświadczenie jako wolontariusz. Z tej opcji powinny też skorzystać osoby, które mogą już pochwalić się rozbudowanym CV. Rekruterzy przychylnym okiem patrzą na osoby zaangażowane w działalność charytatywną.

Czy warto wpisać zainteresowania w CV?

Choć zainteresowania nie są obowiązkowym elementem CV, to wiele osób decyduje się nimi podzielić. Dotyczy to zwłaszcza kandydatów, którzy nie mogą pochwalić się żadnym doświadczeniem zawodowym. Wypisanie hobby sprawia wrażenie, że dokument nie jest pusty. To właściwa strategia, choć nie należy przesadzać. Informacja o zainteresowaniach to dla rekrutera jedynie dodatek, który ma przybliżyć sylwetkę kandydata. Pozostałe sekcje CV są znacznie ważniejsze.

CV do pierwszej pracy – podsumowanie

Pisząc CV do pierwszej pracy należy zwrócić szczególną uwagę na umiejętności. Powinno się je każdorazowo dostosować do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę. CV nie może być puste – warto wpisać do niego wszystkie posiadane atuty. Może to być znajomość języków obcych, ukończone wolontariaty, zrealizowane projekty, a nawet nasze zainteresowania. Nie należy jednak przesadzać. CV do pierwszej pracy nie powinno być dłuższe niż jedna strona A4.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%