Jak przypomina wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, decyzja o powierzeniu opieki nad członkiem rodziny nigdy nie jest łatwa, ale wybór odpowiedniego miejsca ma kluczowe znaczenie.
– Apeluję o weryfikowanie miejsc opieki zanim zdecydujemy się podpisać umowę z konkretną placówką. Zezwolenie wymagane przepisami ustawy o pomocy społecznej jest zabezpieczeniem określonego standardu opieki, a przez to zdrowia i godnego życia podopiecznych. Niestety na rynku pojawiają się również placówki działające niezgodnie z prawem. Każdą informację o tego rodzaju nieuczciwych praktykach weryfikujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom potrzebującym wsparcia – powiedział wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
Placówki działające bez wymaganego wpisu do rejestru nie podlegają żadnej kontroli, nie mają obowiązku spełniania norm dotyczących bezpieczeństwa, warunków pobytu czy kwalifikacji personelu. W efekcie osoby starsze i chore mogą być narażone na brak właściwej opieki, a nawet zagrożenie zdrowia lub życia.
Wybierając miejsce zarejestrowane, rodziny zyskują pewność, że ich bliscy trafią pod opiekę specjalistów, w bezpiecznym i godnym środowisku.
Afera w Łazach unaoczniła, jak poważne mogą być konsekwencje braku nadzoru. W prywatnym ośrodku, który funkcjonował bez zezwolenia wojewody, doszło do dramatycznych wydarzeń. 92-letnia pensjonariuszka doznała ciężkich obrażeń ciała, a prowadzący placówkę zostali tymczasowo aresztowani. 16 podopiecznych przewieziono do innych, legalnych domów pomocy społecznej.
Każdą placówkę działającą na terenie województwa mazowieckiego można zweryfikować w dostępnych na stronie urzędu rejestrach:
Sprawdzenie zajmuje kilka minut, a może uchronić przed powierzeniem bliskiej osoby w nieodpowiednie ręce.
Koniec wahadła na DW632 dopiero w grudniu
Niech oni już sp.
Dyzio
09:19, 2025-12-02
Koniec wahadła na DW632 dopiero w grudniu
Jechałem tam w niedzielę. Bałagan i syf wokoło. Wątpię aby to skończyli w pierwszej dekadzie grudnia, no chyba że mówimy o przyszłym roku.
zibi
08:18, 2025-12-02
Koniec wahadła na DW632 dopiero w grudniu
O 25.11 informował pracownik MZDW
Krzysztof
20:43, 2025-11-28
Legionowo: Drożej za śmieci, ale bez podwyżki...
"ratusz już dopłaca do..." KTO kto dopłaca??? chyba MY POdatnicy
maks
11:03, 2025-11-28
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz