Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka odbędzie się w dniach 8–10 sierpnia, tradycyjnie „przy brzegu” – na plażach i w plenerach w Serocku, Nieporęcie i Wieliszewie, nad wodami Jeziora Zegrzyńskiego i Wieliszewskiego.
Motywem przewodnim wydarzenia są MARZENIA – osobiste, zbiorowe, filmowe. Tegoroczne projekcje i spotkania będą ich różnorodne oblicza ukazywać przez pryzmat twórczości Andrzeja Kondratiuka i nie tylko.
- czytamy w zaproszeniu na festiwal.
Na rozpoczęcie festiwalu zostanie zaprezentowana animacja Andrzeja Kondratiuka:
„Obrazki z podróży” (1959) – poetycka historia drewnianego pociągu-zabawki, który podczas swojej wędrówki spotyka różnych ludzi i poznaje ich historie. Film zdobył I Nagrodę na Festiwalu Etiud PWSFTviT w Warszawie.
Po animacji odbędzie się pokaz filmu fabularnego: „Złote runo” w reżyserii Janusza Kondratiuka, do którego scenariusz napisał Andrzej Kondratiuk. Prześmiewcza, groteskowa reinterpretacja mitu o Argonautach – jako komentarz do rodzącego się kapitalizmu lat 90. i nowoczesnych mitów polskiej rzeczywistości.
Przed projekcjami odbędzie się rozmowa z Jarosławem Grzechowiakiem, Piotrem Radeckim oraz Ajką Tarasow. Gościem specjalnym wieczoru będzie aktor Zbigniew Buczkowski.
Widzowie zobaczą kultowy film „Wielka majówka” (1981) w reż. Krzysztofa Rogulskiego – opowieść o ucieczce młodego Ryśka z domu dziecka, jego podróży do Warszawy i przyjaźni z Julkiem – starszym hochsztaplerem, który staje się jego przewodnikiem po marzeniach i twardej rzeczywistości wielkiego miasta.
Rozmowę poprzedzającą seans poprowadzą Jarosław Grzechowiak, Piotr Radecki i Ajka Tarasow. Gościem specjalnym będzie reżyser Krzysztof Rogulski.
Festiwal zakończy się prezentacją wyjątkowych animacji:
„Kolorowe kłamstwa” (1966) Andrzeja Kondratiuka – o bohaterze, którego marzenia kształtują się pod wpływem kolorowych magazynów. Animacja zrealizowana w Se-Ma-Forze, jest metaforycznym obrazem tęsknoty za lepszym życiem.
„Diabelski wynalazek” (1958) w reż. Karela Zemana – klasyka czeskiej animacji inspirowana powieścią Juliusza Verne’a, mistrzowsko łącząca film aktorski z technikami animacyjnymi. Zeman uznawany jest za prekursora filmu kombinowanego.
Przed projekcjami – rozmowa Jarosława Grzechowiaka i Ajki Tarasow. Po filmach odbędzie się panel dyskusyjny na temat „marzeń” – tych prywatnych, zbiorowych i filmowych.
Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka to nie tylko kino plenerowe, ale także przestrzeń do refleksji, spotkań z twórcami i rozmów o kulturze. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury tegoroczna edycja będzie wyjątkowym świętem kina i wyobraźni. VI Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz