PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) wybrały do dalszej analizy korytarz nr 4 dla nowej linii kolejowej Warszawa – Nasielsk. Trasa ma przebiegać tunelem pod Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a następnie przecinać gminę Wieliszew. Mimo silnego sprzeciwu mieszkańców i samorządów, mocno krytykowany wariant pozostał w grze.
Korytarz nr 4
Jak poinformowała naszą redakcję Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP PLK, spółka wybrała do dalszej analizy korytarz nr 4 w dwóch wariantach realizacyjnych.
– Trasa zaczyna się od stacji Warszawa Praga, biegnie równolegle do istniejących torów linii kolejowej nr 9 i 456, a potem wchodzi w tunel pod Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
– przekazała przedstawicielka spółki w odpowiedzi na pytania redakcji Legio24.
Dalej linia miałaby przebiegać przez Kałuszyn, Sikory, Kikoły, Wólkę Kikolską, Psucin, Cegielnię Psucką, Studzianki, Mogowo, Stare Pieścirogi, Zapole i Kosewo Włościańskie, kończąc się w miejscowości Kątne.
Projekt znajduje się obecnie na etapie opracowania studium wykonalności. Jak zapowiedziała rzecznik prasowa PKP PLK, zostaną przeprowadzone analizy środowiskowe oraz ocena kosztów i korzyści.
– Na początku 2026 roku planowane jest podjęcie decyzji o wyborze wariantu do realizacji lub zaniechaniu dalszej realizacji projektu
– dodała Znajewska-Pawluk.
Może się więc okazać, że inwestycja w ogóle nie powstanie.
Planowany tunel pod Legionowem (linia w kolorze niebieskim). Mat. PKP PLK
Choć odcinek przez Legionowo ma zostać poprowadzony pod ziemią, kolejne fragmenty trasy wzbudzają ogromne kontrowersje. Nowa linia kolejowa ma przecinać gminę Wieliszew – w tym miejscowości takie jak Łajski, Kałuszyn i Sikory – biegnąc przez rozległe tereny leśne oraz dolinę Narwi, uznawaną za cenną przyrodniczo.
Przypomnijmy, że w marcu 2023 roku w gminie Wieliszew zorganizowano skoordynowaną akcję protestacyjną. Wzięli w niej udział nie tylko mieszkańcy, ale również znani aktorzy, m.in. Agata Buzek i Michał Czarnecki. Transparenty, ulotki i petycje miały na celu zatrzymanie planów budowy linii kolejowej przez tereny zielone.
[ZT]119652[/ZT]
Wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki, wielokrotnie podkreślał, że planowana inwestycja może bezpowrotnie zniszczyć lokalne krajobrazy i zaszkodzić spójności przestrzennej gminy.
Władze Legionowa także miały wiele zastrzeżeń do zaproponowanych przez PKP PLK rozwiązania (wtedy wariant 4 i 6). Choć tunel pod Centrum Szkolenia Policji miałby zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców, samorząd zwracał uwagę na możliwe skutki uboczne inwestycji, np. zagrożenia dla budynków w trakcie budowy tunelu.
W lutym 2023 roku Rada Miasta Legionowo przyjęła specjalne oświadczenie w tej sprawie, kierując je do premiera, ministrów, przedstawicieli województwa i samej spółki PKP PLK. Miasto domagało się realnych konsultacji z mieszkańcami oraz uwzględnienia alternatywnych wariantów przebiegu linii.
[ZT]119259[/ZT]
Na razie projekt nowej linii kolejowej z Warszawy do Nasielska znajduje się w fazie analiz. PKP PLK nie przesądza, który z dwóch wariantów korytarza nr 4 zostanie wybrany, ani czy realizacja w ogóle dojdzie do skutku.
Na ostateczną decyzję przyjdzie poczekać nam do początku 2026 roku. Obecnie projekt ma finansowanie tylko na opracowanie studium wykonalności.
-----
Mapy:
PKP PLK S.A. zdecydowała o dalszej analizie korytarza nr 4 dla nowej linii kolejowej w ramach zadania "Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze)":
▪ https://databout.pl/downloads/etap2/K4_mapa_pogladowa.pdf
▪ https://databout.pl/downloads/etap2/K4_mapa_schematyczna.pdf
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz