Projekt nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel i innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji rozwija aplikację, poszerzając ją o kolejne usługi.
Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe dokumenty oraz funkcje, które zwiększą wygodę, dostępność i bezpieczeństwo korzystania z usług publicznych - podało Ministerstwo Cyfryzacji.
Zostanie np. wprowadzona mLegitymacja nauczyciela, czyli elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowanego z systemami edukacyjnymi. Dokument pozwala m.in. na szybką weryfikację uprawnień do zniżek, ma też pomóc w kontaktach z instytucjami publicznymi.
Nowością jest także świadectwo nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Nowelizacja pozwoli także użytkownikom aplikacji podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Rozszerzenie umożliwi weryfikację złożonych podpisów elektronicznych.
W aplikacji pojawi się również wirtualny asystent obywatela, który wskaże właściwe usługi, odpowie na pytania i pomoże w poruszaniu się po aplikacji. Do jego uruchomienia wykorzystany zostanie polski model językowy PLLuM, którego pierwsze testy funkcjonowania już przeprowadzono.
Uruchomienie asystenta planowane jest jeszcze w tym roku.
Inną nową usługą pozwalającą na szybsze i wygodniejsze zgłoszenie kolizji drogowej będzie mStłuczka. Umożliwi ona kierowcom szybkie złożenie oświadczenia o kolizji z wykorzystaniem aplikacji mObywatel – bez potrzeby drukowania dokumentów czy szukania formularzy. Dzięki integracji z rejestrami państwowymi, większość danych pojazdów i uczestników zostanie automatycznie uzupełniona. Poza tym, użytkownik będzie mógł również dołączyć dokumentację zdjęciową i przekazać kompletne zgłoszenie do ubezpieczyciela osoby poszkodowanej.
Nowelizacja pozwoli w aplikacji mObywatel udostępnić różne usługi, które nie są wymienione wprost w ustawie, ale są świadczone przez podmioty publiczne lub niepubliczne prowadzące rejestry lub systemy teleinformatyczne.
"Rozszerzenie katalogu dokumentów, uproszczenie dostępu do usług publicznych oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa to elementy, które umacniają pozycję mObywatela jako nowoczesnego narzędzia codziennego użytku – dostępnego dla coraz szerszego grona obywateli"
- ocenił resort cyfryzacji.
mgw/ agz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz