Zamknij

Czy warto kupić samochód elektryczny? Zalety i wady elektryka

15:03, 18.03.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:05, 18.03.2024
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Samochody elektryczne reklamowane są jako przyszłość motoryzacji i efektywna, ekonomiczna i przyjazna dla środowiska alternatywa dla samochodów spalinowych. Ich cena jest jednak dla wielu osób zaporowa. Czy warto zainwestować w ten typ auta i czy jazda samochodem elektrycznym może po kilku latach się zwrócić ze względu na brak konieczności zakupu paliwa? Wreszcie: co z kwestią potencjalnego narażenia elektryka na usterki? Sprawdzamy.

Jak działa samochód elektryczny?

Podstawą działania samochodu elektrycznego jest zastosowanie silnika elektrycznego zamiast spalinowego. Silnik ten pobiera energię elektryczną z akumulatora, który może być ładowany z różnych źródeł, takich jak sieć elektroenergetyczna czy ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki temu samochody elektryczne nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Samochody elektryczne charakteryzują się także wysoką efektywnością energetyczną oraz cichą pracą silnika w porównaniu do aut zasilanych benzyną czy gazem.

Ładowanie auta elektrycznego odbywa się poprzez podłączenie go do sieci elektroenergetycznej za pomocą specjalnego kabla i ładowarki. Istnieją różne typy ładowarek, które mogą być stosowane w domowych garażach, parkingach publicznych czy ogólnodostępnych stacjach ładowania.

Ceny elektryków

Ceny samochodów elektrycznych różnią się oczywiście w zależności od modelu, marki oraz dostępnych opcji wyposażenia. Co do zasady można jednak przyjąć, że koszt, który musi ponieść ich właściciel, jest wyraźnie wyższy, niż w przypadku odpowiedników spalinowych. Tutaj Kia wychodzi na przeciw swoim klientom oferując ogromne wyprzedaże elektryków z rocznika 2023.

Koszt zakupu samochodu elektrycznego może być w niektórych przypadkach obniżony dzięki różnym programom wsparcia, ulgom podatkowym czy dotacjom oferowanym przez rząd lub lokalne samorządy. Przed decyzją o zakupie samochodu warto więc sprawdzić, czy w naszym regionie jest możliwość skorzystania z tego typu pomocy.

W 2024 roku najtańsze dostępne w Polsce modele aut elektrycznych kosztują nieco ponad 100 tysięcy złotych. Za auta z wyższej półki zasilane energią elektryczną musimy już zapłacić dużo więcej, przykładowo Audi e-tron GT kosztuje 470 tys. zł, ale Mercedes EQS Maybach już prawie 1 milion zł.

Więcej o faktach i mitach na temat kosztów aut elektrycznych przeczytasz tutaj: https://kiawiarnia.pl/fakty-i-mity-na-temat-samochodow-elektrycznych-ile-kosztuje-jazda-elektrykiem/.

Zalety samochodów ładowanych energią elektryczną

Samochody elektryczne:

  • są tańsze w eksploatacji, niż samochody spalinowe, gdyż nie ma konieczności tankowania kosztownego paliwa. Do zasilenia auta wystarczy własna ładowarka i stacja ładowania. Oczywiście energia elektryczna także nie jest darmowa, jednak co do zasady użytkowanie samochodu ładowanego kablem jest jednak wyraźnie tańsze, niż tankowanie;
  • są ekologiczne. Dzięki korzystaniu do zasilania tylko energii elektrycznej oraz energii ze źródeł odnawialnych, takich jak panele fotowoltaiczne, przyczyniają się do znacznej redukcję emisji CO2 do atmosfery i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Twojej okolicy;
  • silniki elektryczne mają wyższą sprawność, niż silniki spalinowe, dzięki czemu więcej energii trafia do kół;
  • pracują znacznie ciszej niż pojazdy spalinowe, co poprawia komfort podróży i przyczynia się do zmniejszenia hałasu w środowisku miejskim;
  • mają stosunkowo niskie koszty serwisowania i napraw ze względu na mniejszą liczbę ruchomych części i mniejsze ich zużycie.

Wady

Wśród minusów samochodów elektrycznych wymienia się:

  • wysoką cenę w porównaniu do aut zasilanych spalinowo o podobnych funkcjach (jeśli nie korzystamy z wyprzedaży i dofinansowania);
  • mała liczba ogólnodostępnych stacji ładujących w większości miejscowości w Polsce. To ma szansę zmienić się w kolejnych latach, na ten moment jednak znalezienie na trasie odpowiedniej liczby stacji może być problematyczne. Co za tym idzie, zasięg kilometrów, które jesteśmy w  stanie przejechać, bywa niewielki.
  • drogie koszty wymiany baterii w momencie jej uszkodzenia;
  • potencjalną łatwopalność: zdarza się, że baterie dostają samozapłonu, a ich ugaszenie jest bardzo trudne i czasochłonne. Póki co nie ma jednak oficjalnych danych na ten temat.
(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%