Łatwo zauważyć, że w akwarium natlenianie się wody nie przebiega tak łatwo jak w przyrodzie. Zbiorniki często są zamknięte, nie ma wiatru, który wzburzyłby powierzchnię wody i ułatwiłby jej mieszanie się z tlenem. Wielu hodowców instynktownie wyczuwa ten problem i kupuje prosty napowietrzacz do akwarium – tzw. brzęczek. Niektórzy akwaryści rezygnują jednak z napowietrzania wody. Dowiedz się, czy i w małym akwarium konieczne jest dodatkowe źródło tlenu.
Woda w akwarium nie porusza się, przez co tlen w niewielkim stopniu miesza się z wodą. Warto więc ją nieco wzburzyć, by falując i pieniąc się, przyjmowała więcej tlenu z powietrza.
Napowietrzanie jest też ważne, gdy w akwarium mamy dużo roślin i ryb. Co prawda rośliny produkują tlen, ale tylko w dzień – w nocy, przy braku światła, produkują dwutlenek węgla, a zużywają tlen. Jego niedostatek powoduje więdnięcie roślin.
Woda bogata w tlen pomaga rybom zdrowieć. W trakcie choroby odczuwają większy stres, zatem oddychają intensywniej i zużywają więcej tlenu niż zwykle. Z podobnych powodów tlen jest potrzebny do odbywania tarła.
W wodzie żyją też bakterie tlenowe, które usuwają martwe cząstki organiczne, np. resztki pokarmu i odchody. One do życia również potrzebują tlenu.
Sygnałem ostrzegawczym może być brak tarła (rozmnażania się ryb) oraz częste choroby. W wodzie ubogiej w tlen ryby nie rozmnażają się często.
Dużo prostszym do zaobserwowania sygnałem jest to, że rybki pływają przeważnie tuż przy powierzchni wody – tam, gdzie jest najwięcej tlenu.
Częsty zakwit glonów może też pośrednio wynikać ze zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla w proporcji do zawartości tlenu.
Taką rolę pełnią właśnie napowietrzacze, czyli proste pompki wtłaczające powietrze pod wodę. W sklepach akwarystycznych, takich jak plantagarden.pl, można do napowietrzaczy dokupić też tzw. nabąblacze, czyli porowate nakładki, rozbijające strumień powietrza na wiele bąbelków. Również sam filtr wody, poprzez przepływ wody wymusza mieszanie się tlenu z wodą. Do filtrów można dokupować dodatkowe nakładki, wzburzające powierzchnię wody, takie jak deflektory czy deszczownie.
Niektórzy akwaryści rezygnują z dodatkowego napowietrzania wody, pozostając przy samym filtrze, który pośrednio pełni rolę napowietrzacza w akwarium. Kluczem jest uważna obserwacja rybek i roślin w akwarium. Jeśli zauważysz, że ryby często pływają tuż przy powierzchni, by zaczerpnąć wodę, a rośliny marnieją – to znak, że w wodzie jest za mało tlenu i warto pomyśleć o dodatkowym napowietrzaniu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz