Zamknij

Co jest potrzebne do tego, aby móc jeździć ciężarówką?

14:54, 15.09.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 14:58, 15.09.2022
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Prawo jazdy kategorii B umożliwia kierowanie pojazdami osobowymi. Przepisy jasno określają, jakie samochody należą do tej grupy. Nie jest ważna ich wielkość, decyduje masa. Kategoria B daje więc uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych, dostawczych i lekkich ciężarówek o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 t. Każde przekroczenie tej wartości oznacza, że nie można już wsiąść za kółko. Jakie zatem trzeba zdobyć uprawnienia, aby móc bez problemu jeździć czymś większym? 

Wymagania do zdobycia prawa jazdy kategorii C 

Zdobycie kwalifikacji do kierowania pojazdami powyżej 3,5 tony jest często uważane za niezwykle trudne. Zupełnie niesłusznie, chociaż aby mieć te dokumenty trzeba spełnić kilka warunków. Żeby zdobyć prawo jazdy kategorii C trzeba mieć ukończone 21 lat. Szkolenie można rozpocząć na 3 miesiące przed datą urodzin. Młodsze osoby będą musiały przejść specjalną kwalifikację. Ważne jest też odwiedzenie lekarza medycyny pracy, który przeprowadzi badania i orzeknie, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania ciężarówkami. Oprócz standardowego badania w gabinecie lekarskim konieczne będzie też spotkanie z psychologiem przeprowadzającym specjalne testy. Dopiero gdy te formalności będą załatwione można zapisać się na kurs. 

Jak wygląda kurs na kategorię C? 

Wielu kierowców planujących rozpocząć pracę na TIRach zastanawia się, jak wygląda egzamin na prawo jazdy. W Warszawie oraz innych miastach Polski działa wiele ośrodków, w których można zdobyć takie uprawnienia. Podobnie, jak w przypadku innych kategorii, szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Każdy kursant musi zaliczyć 20 godzin wykładów na sali szkoleniowej oraz przejechać 30 godzin na placu manewrowym, a także w terenie. 

Często kursanci zastanawiają się dlaczego, jeśli mają już kategorię B, to ponownie muszą uczyć się przepisów. Jednak część zasad w ruchu drogowym jest zupełnie inna, gdy kieruje się pojazdem powyżej 3,5 tony. Zajęcia mają nie tylko zapoznać kursanta z wszelkimi sytuacjami, jakie można napotkać na drodze, ale również przygotować go do egzaminu teoretycznego. 

Sama jazda zarówno na placu, jak i w terenie ma zapoznać przyszłego kierowcę ze specyfiką kierowania większym pojazdem. Ćwiczone są poszczególne umiejętności, tak aby późniejsze kierowanie było bezpieczne zarówno za osoby zasiadającej za kółkiem, jak i pozostałych uczestników ruchu. Solidne przygotowanie gwarantuje późniejsze zdanie egzaminu. Kurs jest zatem nie tylko formalnością, ale też najlepszym sposobem na zdobycie umiejętności. 

(Materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%