W poniedziałkowe wczesne popołudnie na stacji kolejowej w Wieliszewie odbyło się spotkanie, podczas którego dziennikarzom zaprezentowano zrewitalizowaną linię kolejową, która połączy Wieliszew z Zegrzem Południowym.
[FOTORELACJA]2256[/FOTORELACJA]
Uczestnicy spotkania po powitaniu na stacji w Wieliszewie zostali zaproszeni do kolejowej drezyny osobowej i "przedpremierowo" przewiezieni nową trasą do stacji Zegrze Południowe. To właśnie w Zegrzu odbyła się konferencja prasowa. O inwestycji opowiadali dziennikarzom Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Ireneusz Merchel, a także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego MSWiA, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Michał Prószyński, wicestarosta legionowski Konrad Michalski oraz radny Rady Miasta Stołecznego Warszawy Maciej Binkowski.
Po konferencji goście drezyną wrócili na stację Wieliszew.
Niestety w oficjalnej prezentacji linii kolejowej do Zegrza nie uczestniczyli przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu legionowskiego. Wielkimi nieobecnymi byli z pewnością wójtowie Wieliszewa i Nieporętu - Paweł Kownacki oraz Sławomir Maciej Mazur.
Połączenia ze stacji w Zegrzu Południowym obsługiwać będzie linia S4 Szybkiej Kolei Miejskiej. Od 11 czerwca będzie ona kursować na wydłużonej trasie Zegrze Południowe - Piaseczno przez Warszawę Gdańską. Po drodze pociągi zatrzymają się także na nowej stacji kolejowej - Wieliszew Centrum.
Składy do Zegrza Południowego odjeżdżać będą mniej więcej co godzinę. Piętnaście, szesnaście lub siedemnaście minut po pełnej godzinie. Pierwszy pociąg z Zegrza zaplanowano po godz. 5:00 rano, ostatni po godz. 23:00.
Więcej na temat rozkładu jazdy pociągów do Zegrza Płd. pisaliśmy w poniższej wiadomości
[ZT]120338[/ZT]
Zakończenie rewitalizacji linii kolejowej pomiędzy Wieliszewem a Zegrzem Południowym opóźniło się o ponad pół roku. Pierwotnie pierwsze pociągi miały nią pojechać już pod koniec ubiegłego roku.
Już w listopadzie 2022 roku kolejarze tak informowali o opóźnieniu:
Z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych prac związanych ze wzmocnieniem nasypu, przywrócenie ruchu pociągów planowane jest do marca przyszłego roku. Wykonawca będzie starał się przyspieszyć prace.
- czytaliśmy w komunikacie opublikowanym przez PKP PLK.
Niestety okazało się, że - jak to na kolei bywa - opóźnienie uległo zmianie. Większość prac budowlanych udało się zakończyć dopiero w maju 2023 roku. Na stacji Wieliszew Centrum wciąż prowadzone są prace wykończeniowe.
Modernizację linii kolejowej do Zegrza Południowego, w formule „projektuj i buduj” zrealizowało za blisko 45 mln złotych konsorcjum firm Gór-Tor Maciej Górniak ze Stupska (lider) i Przedsiębiorstwo Inżynierii Budowlanej Kopacki z Rakoniewic (partner).
[WIDEO]187[/WIDEO]
lemarx16:17, 06.06.2023
Przeznaczenie stacji WIELISZEW CENTRUM (?!) pozostaje dla mnie gigantyczną zagadką...
Tomek Janiszewski14:00, 06.09.2023
Gdyby pan wójt Kownacki nie zbojkotował uroczystości - mógłby teraz zwrócić się do ministerstwa z apelem o interwencję, że władze samorządowe Warszawy oraz Nieporętu wydymały go zabierając w weekendy niemal wszystkie pociągi nie tylko do nowego przystanku Wieliszew Centrum ale i do stacji węzłowej Wieliszew. A po takiej POlitycznej manifestacji z jego strony - gópio by było...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
A jednak miałem sposobność skorzystania z tego przystanku. W końcówce sierpnia, wracając na jacht pozostawiony przy cypelku nieopodal drogi z Zegrza do Nieporętu, między rondem a tzw. Dziką Plażą. Stamtąd miałem bliżej niż ze stacji końcowej Zegrze Południowe, czy też z przystanku PKP Nieporęt.