Zamknij

Porady prawne: Czy wydatki na ubiór mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych?

06:25, 04.02.2022 . Aktualizacja: 09:21, 03.03.2022
Skomentuj Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com

"Jak Cię widzą tak Cię piszą" - to stare, ale bardzo aktualne w obecnych czasach przysłowie. Również w pracy prawnika wygląd nie może być bez znaczenia - bardzo często obowiązuje nas określony dress code, a dopracowany w każdym calu wizerunek może tylko podkreślić renomę adwokata czy radcy prawnego.

Przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, czy wydatki poniesione na zakup ubioru, wykorzystywanego w działalności gospodarczej, ale także do celów osobistych, może zostać zaliczony do kosztów podatkowych.
Możliwość taka byłaby skądinąd bardzo korzystna - któż nie chciałby "wrzucić w koszty" wydatek na markową torebkę czy drogi garnitur (rzeczy bardzo zresztą potrzebne prawnikowi czy biznesmenowi). Niestety orzecznictwo w tym zakresie nie jest korzystne dla przedsiębiorców. Dominująca linia orzecznicza wyłącza dopuszczalność kwalifikowania takich wydatków jako kosztów prowadzenia działalności.

"Wydatków na garnitur, koszulę, krawat, nie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów." - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 25.04.2018, III SA/Wa 1649/17. Podobnie WSA we Wrocławiu w wyroku z 11.08.2016, I SA/Wr 294/16: "Zakupiony ubiór (obuwie) są to rzeczy osobiste, których z istoty rzeczy nie zalicza się do kosztów podatkowych, niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu niszczą się w toku prowadzonej działalności. Jedynie wydatek na odzież typowo ochronną (roboczą), noszoną tylko podczas wykonywania pracy na budowach, mógłby uzasadniać zaliczenie do kosztów podatkowych."

W sprawie wypowiadał się także Naczelny Sąd Administracyjny, który m.in w wyroku z dnia 28.09.2001, I SA/Gd 2648/98 wskazał: "Zakup odzieży w tym marynarki, koszuli, garnituru stanowi wydatek związany ogólnie z faktem funkcjonowania danej jednostki w życiu społecznym. Niezależnie bowiem od prowadzenia działalności gospodarczej każda osoba musi nabywać i posiadać odzież, która zużywa się przez sam fakt funkcjonowania danej osoby w życiu społecznym. Zakup tego typu rzeczy stanowi spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb osoby fizycznej.

Nie ma więc w tym przypadku znaczenia rodzaj prowadzonej przez daną osobę działalności gospodarczej. Schludny i estetyczny wygląd świadczy bowiem o kulturze osobistej, a nie jest zależny od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Wydatki na zakup odzieży mogłyby stanowić koszty uzyskania przychodu w ramach wydatków na reprezentację, ale tylko w sytuacji, gdyby odzież taka utraciła charakter osobisty ze względu na opatrzenie jej cechami charakterystycznymi dla firmy."

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego - ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, II piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Joanna Regent-Cendrowska, Radca prawny
W razie pytań, kontakt z autorką do artykułu: tel. 669-134-666

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%