Przebudowa przepustu nad kanałem w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 632 (DW632), w okolicy zapory w Dębem, choć konieczna, od początku budziła niezadowolenie kierowców. Było bowiem wiadomo, że nawet częściowe zamknięcie jezdni doprowadzi do powstawania w tym miejscu zatorów.
W ostatni weekend na DW632 tworzyły się gigantyczne korki. Szczególnie dawały się one we znaki kierowcom, którzy podróżowali w godzinach weekendowego szczytu. Obrazują je choćby filmy, które na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook zamieścił wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki.
Do powstawania korków na DW632 przyczyniają się nie tylko rozpoczęte niedawno prace, ale także aplikacja, która powinna mieć na ruch drogowy zgoła odmienny wpływ. Mowa o Google Maps.
Jak wiadomo, przebudowa przepustu w Komornicy to nie jedyny remont, który odbywa się w okolicy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła bowiem przebudowę skrzyżowania DK61 z DW631 w Zegrzu Południowym, kierując ruch na tymczasowe rondo i jezdnię techniczną oraz zamykając odcinek DW631 prowadzący do Wieliszewa. Mapy Google interpretują tę czasową organizację ruchu w bardzo kontrowersyjny sposób. Kiedy kierowca spojrzy na te mapy, na pierwszy rzut widzi zamknięty nie jeden wjazd na skrzyżowanie, tylko trzy. Dopiero szczegółowa analiza powiększonej mapy uświadamia nam, że przejazd jest możliwy. Kierowcy na interpretowanie map czasu jednak nie mają i część po prostu kieruje się na zaporę w Dębem, gdzie trwa przebudowa przepustu.
Jak powiedział w rozmowie z naszym dziennikarzem wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki sprawa została już do Google zgłoszona.
Rondo tymczasowe w Zegrzu Południowym. Mapa: Google Maps
Przede wszystkim wydłużenie tak zwanych interwałów czasowych na zamkniętym częściowo odcinku DW632 w Komornicy. Obecnie czas przejazdu "na wahadle" wynosi do minuty dla każdego kierunku. Władze samorządowe Wieliszewa chcą go wydłużyć o kolejną minutę dla kierunku priorytetowego zależnie od szczytu komunikacyjnego. Rano dodatkową minutę na przejazd mieliby kierowcy jadący w stronę Legionowa, po południu kierowcy jadący w stronę Nasielska. Czas przejazdu dla przeciwnego, mniej obciążonego kierunku byłby więc znacząco krótszy.
To wszystko ma pozwolić na szybszy przejazd aut przez teren budowy.
Dyrektor MZDW obiecał przyspieszenie prac nad zmianą interwałów czasowych obowiązujących dla ruchu wahadłowego w Komornicy.
- poinformował wójt, Paweł Kownacki.
Dodatkowo władze Wieliszewa chcą w weekendy w godzinach szczytu wdrożyć ręczne kierowanie ruchem - w tej sprawie trwają obecnie uzgodnienia.
- Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich zlecił Wykonawcy opracowanie dodatkowego programu sygnalizacji świetlnej w celu zwiększenia przepustowości w godzinach szczytu ruchu kołowego. Jak tylko dodatkowy program zostanie zatwierdzony przez Departament Nieruchomości Urzędu Marszałkowskiego natychmiast zostanie wdrożony
- przekazała w środę (9.07) rzecznik prasowa Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, Monika Burdon
Obecnie trwają prace przy budowie tymczasowego bypassa, na który skierowany zostanie ruch podczas kolejnego etapu przebudowy przepustu. W najbliższym czasie można się spodziewać przeniesienia ruchu na nowo powstałą jezdnię tymczasową - "wahadło" zostanie utrzymane. W momencie, gdy ruch zostanie przerzucony na bypass, wykonawca przystąpi do rozbiórki starego przepustu i budowy nowego obiektu w jego miejscu. Warto dodać, że zastosowanie bypassa pozwoliło skrócić czas inwestycji – pierwotnie planowany na około osiem miesięcy – do około czterech miesięcy. Całość ma się zakończyć jesienią, najprawdopodobniej pod koniec października.
Przypominamy, że trwają przygotowania do rozpoczęcia remontu nawierzchni DW632 na odcinku od Dębego do ronda w Poniatowie. Prace drogowe przeprowadzić ma wybrana w przetargu firma Strabag, która już przygotowała projekt czasowej organizacji ruchu. Polegać ma ona na wyłączeniu jednego pasa ruchu, podczas remontowania drugiego - i tak nawet przez około 5 miesięcy. Co to może oznaczać? Jeszcze większe korki i zamieszanie na drodze. Okazuje się, jak wspomniał wójt, Paweł Kownacki, że mieszkańcy wsi Komornica, aby dostać się np. do szkoły w Komornicy, zlokalizowanej przy zaporze będą musieli jechać objazdem prowadzącym przez Michałów - Reginów, Zegrze i Izbicę.
Takie rozwiązanie jest dla nas nie do przyjęcia.
- mówi Paweł Kownacki.
Wójt zapowiada rozmowy z wykonawcą, które mają przynieść inne rozwiązanie czasowej organizacji ruchu na DW632.
[ZT]138812[/ZT]
[ZT]138406[/ZT]
[ZT]139044[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz