Do 7 marca 2025 roku mieszkańcy Gminy Jabłonna mogą składać wnioski do planu ogólnego, który zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten będzie podstawą do uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawania decyzji administracyjnych.
Plan ogólny obejmie całe terytorium gminy, z wyjątkiem terenów zamkniętych związanych z obronnością kraju. Jego zapisy będą miały moc wiążącą, co oznacza, że wszystkie przyszłe inwestycje i decyzje administracyjne będą musiały być zgodne z jego ustaleniami.
Różnica pomiędzy dotychczasowym studium gminy a nowym planem ogólnym polega na tym, że pierwszy dokument był wyłącznie aktem kierownictwa wewnętrznego Gminy (nie był przepisem prawa) i nie wpływał na sposób wydawania decyzji o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego. Dokument ten dawał Gminie dużą swobodę jeżeli chodzi o zapisy w studium i mógł zawierać bardzo dużo informacji o terenie.
Natomiast drugi dokument (plan ogólny) już będzie przepisem prawa miejscowego i będzie wiązał formalnie Gminę zarówno przy opracowaniu nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jak również przy wydawaniu w/w decyzji administracyjnych. Jednocześnie będzie bardzo okrojony informacyjnie i sprowadzony tylko do niezbędnych ustaleń dla poszczególnych terenów. Dodatkową cechą planu ogólnego jest fakt, że nie będzie miał charakteru papierowego składającego się z rysunku i tekstu planu, tylko cały będzie się składał z danych przestrzennych możliwych do obejrzenia w oprogramowaniu GIS np. w Systemie Informacji Przestrzennej Urzędu Gminy Jabłonna na stronie http://jablonna.e-mapa.net/
- czytamy w komunikacie jabłonowskich urzędników.
Plan ogólny zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, które utraci moc z dniem 1 stycznia 2026 r. lub z dniem wcześniejszego uchwalenia planu ogólnego gminy. Następnie na podstawie planu ogólnego powstawały będą zawierające szczegółowe wytyczne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Wnioski można składać w dwóch formach:
Formularz wniosku oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej urzędu - kliknij TUTAJ.
Plan ogólny określi, jakie funkcje będą pełnić poszczególne tereny – czy będą przeznaczone na przykład pod zabudowę mieszkaniową - jedno lub wielorodzinną, inwestycje, rekreację czy ochronę przyrody.
Jego ustalenia wpłyną na przyszły rozwój gminy, co oznacza, że już teraz mieszkańcy mogą mieć wpływ na wygląd i funkcjonowanie swojej okolicy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz