Zamknij

Legionowo: Jakie nazwy dla rond? Ratusz pyta mieszkańców o zdanie

15:41, 10.07.2025 Aktualizacja: 16:41, 10.07.2025
Skomentuj Rondo Jagiellońska - Mickiewicza. Fot. Tomek Sob / fb / Legionowo i okolice okiem Drona Rondo Jagiellońska - Mickiewicza. Fot. Tomek Sob / fb / Legionowo i okolice okiem Drona

Urząd Miasta Legionowo chce poznać opinię mieszkańców na temat nowych nazw dla dwóch rond - u zbiegu ulic Zygmunta Krasińskiego i Jana III Sobieskiego oraz Adama Mickiewicza i Jagiellońskiej. W tym celu ogłoszono internetową ankietę. Wyboru dużego nie ma, bo zaproponowano tylko po jednej nazwie dla każdego ze skrzyżowań. Można więc być za lub przeciwko.

Ratusz chciałby, aby rondo u zbiegu Krasińskiego i Sobieskiego nosiło nazwę “Rondo Legionowskich Organizacji Pozarządowych” natomiast rondo przy Komendzie Policji “Rondo Mikołaja Bożyma”. Dlaczego zaproponowano takie nazwy?

Rondu u zbiegu ulic Krasińskiego i Sobieskiego w Legionowie. Fot. arch. Legio24.pl

Rondo Legionowskich Organizacji Pozarządowych

Znaczenie organizacji pozarządowych: Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w systemie demokratycznym, pełniąc funkcję mediatora między władzami a mieszkańcami, wspierając rozwój społeczny, kulturalny i edukacyjny. W Legionowie organizacje te od lat angażują się w realizację projektów, które przynoszą korzyści lokalnej społeczności.

Coroczne obchody Święta Organizacji Pozarządowych: Co roku w Legionowie odbywa się Święto Organizacji Pozarządowych, którego ostatnia edycja, pod hasłem „Gramy w zielone", została szeroko relacjonowana na stronie internetowej miasta. Wydarzenie to podkreśla znaczenie organizacji pozarządowych w życiu miasta i ich wkład w budowanie lokalnej wspólnoty.

Lokalizacja ronda: Wybrane rondo, zlokalizowane w sąsiedztwie Targowiska Miejskiego, jest strategicznym punktem w mieście. Targowisko to symbol wymiany i współpracy, co doskonale koresponduje z misją organizacji pozarządowych, które również działają na rzecz wspólnego dobra.

Symboliczny gest uznania: Nadanie nazwy „Rondo Legionowskich Organizacji Pozarządowych" byłoby formą podziękowania zaangażowanym mieszkańcom i organizacjom, a także inspiracją dla kolejnych pokoleń do działania na rzecz społeczności lokalnej.

Rondo przy komendzie Rondem Mikołaja Bożyma?

[FOTORELACJA]2465[/FOTORELACJA]

Rondo Jagiellońska - Mickiewicza. Fot. Tomek Sob / fb / Legionowo i okolice okiem Drona

Mikołaj Bożym (1888-1940) - Zasłużony działacz samorządowy i społeczny, wójt Legionowa, zamordowany w Palmirach 26 lutego 1940 r.

Mikołaj Bożym urodził się 5 stycznia 1888 r. we wsi Skrzeszew. W 1905 r. rozpoczął praktykę szewską w jednym z warsztatów w Warszawie. Tu podjął antycarską działalność i współpracę z Narodowym Związkiem Robotniczym. Poszukiwany przez carską żandarmerię powrócił do rodzinnego Skrzeszewa, gdzie agitował okolicznych mieszkańców. W 1907 r. podczas jednego z wieców zniszczył portret cara Mikołaja Il, za co został uwięziony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

Po odzyskaniu niepodległości M. Bożym całą swoją energię poświęcił pracy społecznej. W okresie międzywojennym mieszkał w Legionowie. Działał aktywnie w samorządzie szczebla gminnego i powiatowego. W drugiej połowie lat 20. należał do inicjatorów utworzenia Urzędu Pocztowo-Telegraficznego w Legionowie (wówczas Jabłonna Gucin), Ochotniczej Straży Pożarnej, Kasy im. Stefczyka. Jako członek Wydziału Powiatowego Sejmiku Warszawskiego usilnie zabiegał o utworzenie samodzielnej gminy Legionowo, co udało się zrealizować 17 marca 1930 r.

Równolegle rozwijał działalność gospodarczą. Na początku lat 30. na posesji przy ul. Kościuszki 15 (dziś 9B) założył: ,,Wytwórnię Wyrobów Betonowych M. Bożym i Syn". Jego zakład specjalizował się w produkcji rur, płyt chodnikowych, pustaków itp. W 1930 r. bezinteresownie przekazał betonowe kręgi i wybudował studnię przy ul. Jagiellońskiej dla przyszłej Szkoły Powszechnej nr 2. W połowie lat 30. aktywnie wspierał ofiary powodzi. 9 listopada 1932 r. za działalność społeczną i samorządową M. Bożym został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez premiera RP Aleksandra Prystora. Za działalność niepodległościową otrzymał w 1933 r. Odznakę Pamiątkową Więźniów Ideowych.

Wybuch II wojny światowej zastał M. Bożyma w Legionowie. 8 września 1939 r stanął on na czele 15-osobowego Obywatelskiego Zarządu Gminy Legionowo, w którego skład ochotniczo weszli ważniejsi działacze społeczni, radni i przedsiębiorcy. Opiekowali się mieszkańcami szukającymi wsparcia po opuszczeniu Legionowa przez dotychczasowe władze gminy. Niedługo po wkroczeniu Niemców M. Bożyma usunięto z zajmowanego stanowiska. Kilka miesięcy później został aresztowany wraz z synem i rozstrzelany 26 lutego 1940 r. w lesie koło Palmir. Tego dnia wraz z nimi zamordowano 190 osób - mieszkańców Legionowa i okolic. Zasługi Mikołaja Bożyma dla Legionowa wciąż oczekują na upamiętnienie w przestrzeni miasta, co miejmy nadzieję niedługo nastąpi.

W internetowej ankiecie można wziąć udział TUTAJ.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%