Problem nielegalnych salonów gier hazardowych, które znajdują się na terenie Legionowa był wiosną tego roku tematem obrad Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych Rady Miasta Legionowo. Na pytania radnych w tej sprawie odpowiadał asp. szt. Mariusz Czajka z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.
Jak mówił w kwietniu przedstawiciel KPP Legionowo, sprawy dotyczące salonów nielegalnych gier hazardowych są prowadzone przez wydział zajmujący się przestępczością gospodarczą, we współpracy z urzędami celno - skarbowymi. Są to zwykle postępowania długotrwałe, ze względu na swój charakter.
To nie sztuka wejść do takiego lokalu, przegonić klientów, którzy pójdą gdzie indziej i “spalić temat”. Sztuką jest zebrać odpowiedni materiał operacyjny, zabezpieczyć nielegalne maszyny i zatrzymać sprawców.
- informował przedstawiciel legionowskiej policji.
Z wypowiedzi asp. szt. Mariusza Czajki można było wywnioskować, że o istnieniu nielegalnych salonów gier w Legionowie policja wie, a sprawy związane z ich likwidacją są w toku. Niestety, po pół roku nic w tej sprawie się nie zmieniło.
[ZT]120273[/ZT]
Środek nocy, na pierwszy rzut oka wydawałoby się opuszczony lokal, do którego ktoś co rusz wchodzi. Taki obrazek można spotkać w różnych częściach Legionowa. Właśnie w takich punktach działają nielegalne salony gier hazardowych. Ich klientami są często osoby uzależnione. Rodziny tych osób coraz częściej zgłaszają się do radnych miejskich z prośbą, by ten nielegalny proceder został w końcu ukrócony – pisaliśmy w kwietniowym artykule poruszającym ten temat. Zważywszy na ogromną szkodliwość społeczną tego typu przestępczej działalności, postanowiliśmy zwrócić się z odpowiednimi pytaniami do Krajowej Administracji Skarbowej.
Z odpowiedzi, którą uzyskaliśmy z Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że w 2023 roku na terenie Legionowa funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej „aresztowali” tylko 3 nielegalne automaty do gier hazardowych. Tylko, bo w poprzednich latach było ich znacznie więcej.
W ostatnich 5 latach, na terenie Legionowa, funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej z Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w Warszawie przeprowadzili 25 realizacji i zabezpieczyli 124 automaty.
W 2018 r. w styczniu, podczas 2 realizacji, zatrzymano odpowiednio 4 i 5 automatów; w marcu, maju i listopadzie zabezpieczono po 5 automatów w każdej z akcji (w sumie w całym roku 24 automaty).
W 2019 r. w marcu zabezpieczono 7 automatów; w kwietniu-4 automaty; w maju podczas 3 realizacji zatrzymano odpowiednio 4, 3 i 3 automaty; w czerwcu-4 automaty, we wrześniu podczas 2 realizacji zatrzymano odpowiednio 10 i 4 automaty (w sumie w całym roku 39 automatów).
W 2020 r. w lutym zabezpieczono 3 automaty; w czerwcu-9 automatów; w sierpniu-4 automaty (w sumie w całym roku 16 automatów).
W 2021 r. w lutym zabezpieczono 10 automatów, w marcu-5 automatów, we wrześniu-6 automatów (w sumie w całym roku 21 automatów).
W 2022 r. w styczniu podczas 2 realizacji zabezpieczono odpowiednio 3 i 4 automaty; w kwietniu w trakcie 2 realizacji zatrzymano po 5 automatów w każdej z akcji; w lipcu-4 automaty (w sumie w całym roku 21 automatów).
W styczniu br. zatrzymano 3 automaty.
- czytamy w odpowiedzi Krajowej Administracji Skarbowej na zapytania prasowe Legio24.pl.
Jednocześnie pracownicy KAS zastrzegają, że nie informują o aktualnie prowadzonych postępowaniach, bo są one niejawne.
Tymczasem nielegalne automaty w najlepsze działają m.in. na targowisku, przy skrzyżowaniu Jagiellońskiej/Piłsudskiego, na os. Młodych czy os. Piaski w Legionowie.
Zgodnie z przepisami prawa, osobie która organizuje grę hazardową na nielegalnych automatach grozi kara grzywny, a nawet do 3 lat więzienia.
Oprócz odpowiedzialności karnej przewidziana jest również kara administracyjna wynikajaca z art. 89 ustawy o grach hazardowych. Karze pieniężnej podlega urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia, posiadacz zależny oraz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier, jak również uczestnik takiej gry hazardowej. Właścicielowi automatu, posiadaczom (najemcom i właścicielom) lokali wymierzana jest kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł za każdy automat.
- ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa.
Jednocześnie pracownicy Biura Prasowego Krajowej Administracji Skarbowej informują, że prowadzą szeroko zakrojone akcje profilaktyczne, których odbiorcami są osoby narażone na uzależnienie od gier hazardowych.
Przykładem takich działań jest prowadzona od kilku lat akcja informacyjno - edukacyjna „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” skierowana do młodzieży.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz