Zamknij

Legionowskiej ciepłowni brakuje pieniędzy na węgiel. Chcą pożyczyć 10 mln zł od miasta

14:08, 26.07.2022 | Redakcja
Skomentuj Widok na legionowski PEC, fot. arch. Legio24.pl
REKLAMA

Legionowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie ma wystarczających środków na zakup miału węglowego. Zarząd miejskiej spółki zwrócił się do Urzędu Miasta Legionowo o pożyczkę w kwocie 10 mln zł. Wypłata pieniędzy musi być jednak poprzedzona zgodą Rady Miasta. Ta zbierze się w poniedziałek, 1 sierpnia.

Galopująca inflacja i ogromny wzrost cen opału spowodowały, że miejska spółka PEC Legionowo nie ma wystarczających pieniędzy na zakup miału węglowego, niezbędnego do produkcji ciepła dostarczanego mieszkańcom miasta.

Zarząd PEC-u zwrócił się więc do swojego właściciela - Gminy Miejskiej Legionowo z prośbą o udzielenie pożyczki w kwocie 10 mln zł. Ma być ona oprocentowana na 8,1% w skali roku.

Władze miasta są "za", ale ostatecznie na udzielenie pożyczki musi wyrazić zgodę Rada Miasta. Na poniedziałek, 1 sierpnia zwołano więc posiedzenie poświęcone wyłącznie sprawie pożyczki dla PEC-u.

Wszystko przez ceny węgla

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały “pożyczkowej”, przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej "Legionowo" Spółka z o.o. w związku z kilkukrotnym wzrostem cen węgla nie posiada wystarczających środków finansowych na zakup miału węglowego. 10 mln zł zostanie przeznaczone na zakup przez Spółkę około 25.000 ton miału węglowego.

Wraz z przyjęciem uchwały dotyczącej pożyczki dla PEC Legionowo, zmieni się także Uchwała Budżetowa Miasta Legionowo na 2022 rok oraz wieloletnia prognoza finansowa Gminy Legionowo na lata 2022-2026.

Zmiany dotyczyć będą ujęcia wspomnianej pożyczki w dokumentach finansowych gminy.

Poniżej zapisy zawarte w projekcie uchwały w sprawie udzielenia długoterminowej pożyczki Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej "Legionowo" Spółka z o.o.

 

§ 1. Udziela się z budżetu Gminy Legionowo w 2022 roku długoterminowej pożyczki Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej "Legionowo" Spółka z o.o. z siedzibą w Legionowie w wysokości 10.000.000 zł (słownie: dziesięć milionów złotych) na zakup miału węglowego.
§ 2. 1. Spłata pożyczki nastąpi do dnia 31 sierpnia 2024 roku.
2. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.
3. Oprocentowanie pożyczki wynosi 8,1% w skali roku.
§ 3. Szczegółowe warunki udzielenia pożyczki, tryb i termin jej rozliczenia oraz zwrot określi umowa zawarta pomiędzy Gminą Legionowo a Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej "Legionowo" Spółka z o.o.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Legionowo.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2022 roku.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

PtakPtak

0 1

Zobaczcie do czego doprowadziły rządu PiS - z potęgi węglowej staliśmy się importerem węgla na olbrzymią skalę i kosztuje on majątek. 12:25, 27.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SkakiSkaki

0 0

W to i owo napisali że przez pożyczkę mogą podwyższyć nam opłaty za centralne ogrzewanie aby spłacić pożyczkę na zakup miału węglowego.To raczej nie będzie możliwe, ponieważ rząd dofinansuje ciepłownie w kwocie do 9 mld zł, więc nie będą mogli zrzucić na nas spłatę długu ciepłowni.I tyle w temacie. 20:40, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%