Jak donosi piątkowa "Gazeta Wyborcza", "w ciągu ostatnich pięciu lat liczba urodzeń w Sopocie spadła o ponad połowę", a podobnie jest także w powiatach: hajnowskim, leskim czy bieszczadzkim.
Gazeta zwraca uwagę, że wśród dużych miast wyróżnia się Rzeszów, gdzie w 2024 roku "urodziło się 85,7 proc. liczby dzieci z 2019 roku", co stanowi najmniejszy spadek urodzeń w ostatnich pięciu latach spośród wszystkich miast prezydenckich.
Indeks powiatów o największej i najmniejszej zmianie liczby urodzeń w latach 2019-2024 opracował prof. Piotr Szukalski, demograf w Katedrze Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej Uniwersytetu Łódzkiego, który tłumaczy, że Rzeszów jest "atrakcyjnym miejscem dla dużej części regionu, przyciąga młodych, a ci mają dzieci".
"Pytany o Sopot wyjaśnia, że o spadającej liczbie urodzeń w tym miejscu decyduje wypoczynkowy charakter miasta" - czytamy.
"W »obwarzankach« metropolii rodzi się więcej dzieci niż w wielkich miastach" - pisze "GW".
Naukowiec podkreśla, że "w Polsce w 2024 roku urodziło się 251,8 tys. dzieci, najmniej od 200 lat, jeżeli weźmiemy pod uwagę obecne polskie ziemie".
Powodów upatruje m.in. w tym, że "młode kobiety przenoszą się z małych miejscowości i wsi do miast" oraz w odraczaniu przez młodych decyzji o posiadaniu dziecka. Prof. Szukalski jako argument, który może przekonać ludzi do posiadania dzieci podaje dostęp do mieszkań. (PAP)
zzp/ mow/
Zielona Piłsudskiego. Co się zmieni w centrum...
Jak by zlikwidować wszystkie miejsca parkingowe, to i ruch samochodowy by na pewno spadł. Wtedy można by zwęzić ulice i posadzić więcej drzew.
Yoolca
14:16, 2025-09-25
Masz L4? Musisz powiadomić pracodawcę - przypom...
Ale po co powiadamiać pracodawcę o L4, jak pracodawca dostaje takie info z ZUSu?
Yoolca
11:28, 2025-09-23
Niemal 70 proc. Polaków popiera nocną prohibicję
Ciekawe czemu, (jak jest takie duże poparcie w narodzie) żaden rząd nie wprowadził tej prohibicji?
Yoolca
11:27, 2025-09-23
Cudzoziemcy będą musieli pracować, aby dostać 800+
Nie ma na onkologie polskich dzieci, jest za to 5mld na 800plus na bondetowcow którzy nawet tu nie mieszkaja
Jkm
19:28, 2025-09-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz