Do aplikacji mObywatel zostaną dodane legitymacja nauczyciela, usługi mStłuczka i mFirma, a także wirtualny asystent AI – wynika z zapowiedzi nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel wpisanej do wykazu prac legislacyjnych rządu.
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację na temat planowanej nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw. Jak wynika z dokumentu, do rządowej aplikacji ma zostać zaimplementowana funkcja wirtualnego asystenta oparta o model sztucznej inteligencji niewykorzystującej danych osobowych użytkownika.
W mObywatelu ma się również pojawić mobilna wersja legitymacji służbowej nauczyciela, a także usługa mStłuczka, dzięki której kierowcy będą mogli szybko i bez wypełniania papierowego protokołu zdarzenia drogowego zgłosić kolizję. Z kolei nowy moduł mFirma ma umożliwić zakładanie i zarządzanie jednoosobową działalnością gospodarczą z poziomu aplikacji.
Kolejnym zapowiedzianym w projekcie udogodnieniem jest rozszerzenie możliwości podpisywania dokumentów podpisem zaufanym przez osoby fizyczne w mObywatelu. W dotychczasowej wersji aplikacji można to robić korzystając z podpisu zaufanego, natomiast po zmianach dokumenty mobilne będzie można podpisywać na dwa kolejne sposoby - kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz podpisem osobistym. Dodatkowo mObywatel ma umożliwiać przyłączenie zewnętrznych systemów podpisu zaufanego oraz ich weryfikację.
Ponadto planuje się wprowadzenie rozwiązań mających na celu umożliwienie używania aplikacji mObywatel do korzystania z funkcjonalności Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) - w tym przeglądania danych z systemu w aplikacji. Przewidziano również rozszerzenie funkcjonalności mObywatela o weryfikator online umożliwiający weryfikację kryptograficzną przez stronę internetową dokumentów mobilnych obsługiwanych przez aplikację.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi kwartał 2025 r.
mam/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz