Zamknij

Jak zarejestrować Koło Gospodyń Wiejskich po nowelizacji ustawy? Jest nowa instrukcja ARiMR

09:40, 21.11.2024 PAP Aktualizacja: 09:57, 21.11.2024
Skomentuj PAP PAP

Aby koło gospodyń wiejskich niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego i działające dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, zostało wpisane do Krajowego Rejestru KGW, zobowiązane jest złożyć wniosek o taki wpis – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wpis do rejestru uprawnia KGW m.in. do ubiegania się o wsparcie na działalność statutową.

Jak poinformowała ARiMR, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o kołach gospodyń wiejskich o wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich mogą wnioskować koła gospodyń wiejskich zrzeszone w gminnym związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych albo Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, o których mowa w ustawie z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.

„Aby koło gospodyń wiejskich niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego i działające dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, zostało wpisane do KRKGW, zobowiązane jest ono złożyć wniosek o taki wpis i jako cel zgłoszenia zaznaczyć: Wpis nowego koła gospodyń wiejskich, utworzonego na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich wraz z odpowiednimi załącznikami” – wskazała ARiMR.

Jak zaznaczono w komunikacie, KGW działające na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, podczas wypełniania pola nr 31 w sekcji VI wniosku o wpis koła gospodyń wiejskich do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, jest zobowiązane do wskazania, w jakim związku jest zrzeszone (gminnym, wojewódzkim albo krajowym). 

„Punkt w polu nr 31 nie jest zrzeszone w gminnym, wojewódzkim albo Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie dotyczy kół działających dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników” – wyjaśniła Agencja.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami KGW, działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich nie traci statusu społeczno-zawodowej organizacji rolników i pozostaje zrzeszone w gminnym, wojewódzkim lub krajowym związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku.

Wzór wniosku, instrukcja wypełniania wniosku oraz instrukcja składania wniosku do rejestru z wykorzystaniem portalu gov.pl dostępne TUTAJ.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%