Zamknij

Co tak naprawę grozi za posiadanie narkotyków?

15:58, 21.01.2021 Aktualizacja: 16:02, 25.01.2021
Skomentuj

Posiadanie narkotyków w każdej, nawet najmniejszej ilości w Polsce jest karalne. Penalizuje to art. 62 ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu narkomanii. Karalne jest posiadanie wbrew przepisom ustawy środków odurzających i psychotropowych. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Słowniczek wyrażeń ustawowych tłumaczy pojęcie środka odurzającego jako każdą substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działającą na ośrodkowy układ nerwowy, określoną w wykazie środków odurzających. W wykazie tym znajdziemy cały szereg substancji, z bardziej znanych wymienić można heroinę, kokainę, liście koki, koncentraty słomy makowej, morfinę, opium, kodeinę.

Wyjaśnione zostało również pojęcie środków psychotropowych. Są to wszystkie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działające na ośrodkowy układ nerwowy, określone w wykazie substancji psychotropowych.

Posiadanie znacznej ilości substancji odurzających lub substancji psychotropowych jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Pojęcie znacznej ilości narkotyków jest niejednoznaczne i różnie rozumiane w orzecznictwie. W orzeczeniach spotyka się takie kryteria jak masa wagowa (gramy, kilogramy, tony, ilości porcji), rodzaj środka odurzającego (podział na tzw. twarde i miękkie) i cel przeznaczenia (w celach handlowych, na potrzeby własne).

Zgodnie z najszerzej aprobowanym poglądem "taka sama ilość jednorazowych dawek jako przedmiotu czynności wykonawczej musi zostać w kontekście znamienia kwalifikującego tak samo oceniona, bez względu na to, czy chodzi o porcje narkotyku "twardego" czy "miękkiego". Kolejny pogląd występujący w orzecznictwie określa znaczną ilość jako taką, która mogłaby zaspokoić potrzeby kilkudziesięciu osób uzależnionych. W wyrokach Sądów Apelacyjnych można spotkać następujące opinie: "ilość środka pozwalająca na jednorazowe odurzenie ponad tysiąca osób, nawet w przypadku tzw. miękkiego narkotyku, jest ilością znaczną", oraz że "znaczna ilość środka odurzającego to taka ilość, która wystarczy do odurzenia jednorazowo kilkudziesięciu tysięcy osób, bo przemawia za tym wykładnia językowa pojęcia, sprzeciwiająca się uznaniu, by mogło ono dotyczyć mniejszych ilości, a także wzgląd na to, by typ kwalifikowany przestępstwa nie obejmował większości możliwych przypadków zrealizowania znamion czynu zabronionego, lecz dotyczył sytuacji szczególnych, wyjątkowych, tyczących dokonywania obrotu hurtowego".

Przepis ten określa, że w przypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do roku. Sankcje za posiadane niewielkiej ilości substancji odurzających są zatem łagodniejsze.

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego - ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, II piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Kancelaria jest Lokalnym Punktem Bezpłatnej Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe jest również uzyskanie wsparcia finansowego i psychologicznego.

Joanna Regent-Cendrowska
Radca prawny

W razie pytań, kontakt z autorką artykułu pod numerem tel. 669-134-666.
Masz pytanie natury prawnej? Prześlij je na adres [email protected] - odpowiedzi udzieli współpracujący z Legio24 radca prawny. Zastrzegamy możliwość odpowiedzi na wybrane pytania. Pytanie (zanonimizowane) i odpowiedź zostaną opublikowane w Legio24.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%