Zamknij

Piotr Zadrożny: Jestem dumny z legionowskiej oświaty!

10:28, 17.10.2014
Skomentuj

Edukacja to jeden z najważniejszych priorytetów każdego samorządu. Nie inaczej jest w Legionowie. Poniżej prezentujemy rozmowę z zastępcą prezydenta Miasta Legionowo, Piotrem Zadrożnym, który sprawuje bezpośredni nadzór nad legionowskimi przedszkolami i szkołami.



(Sebastian Sokołowski) - Panie Prezydencie, legionowska oświata to Pana oczko w głowie. Od czterech lat sprawuje Pan bowiem bezpośredni nadzór nad pracą placówek oświatowych. Czy po tym okresie może Pan śmiało powiedzieć, że jest Pan z niej dumny?

(Piotr Zadrożny) - Oczywiście. Jestem dumny z wyników naszych uczniów, z osiągnięć nauczycieli, z posiadanych przez szkoły certyfikatów, coraz szerszej oferty zajęć dodatkowych, z roku na rok coraz lepszej opieki nad uczniami. Jestem także dumny z systemu opieki nad uczniami słabszymi oraz niepełnosprawnymi. Stale rozwijamy system motywacyjny dla uczniów. Za dobre wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe przyznajemy stypendia dyrektora szkoły, w ubiegłym roku szkolnym objętych nimi było ponad 13% uczniów. Przyznajemy także stypendia Prezydenta Miasta za wyniki w nauce, nagrody rzeczowe za uzyskanie maksymalnego wyniku na sprawdzianach zewnętrznych indywidualnie i grupowo, nagrody w konkursach pod patronatem Prezydenta i nagrody dla szkolnych sportowców.

(S.S.) - W ciągu trwającej jeszcze kadencji były na pewno upadki i wzloty. Co uważa Pan za swój największy sukces, a co się nie udało?

(P.Z.) - Ogromnym sukcesem jest bardzo wysokie miejsce aż trzech naszych szkół w pierwszej dziesiątce wyników na sprawdzianie zewnętrznym na Mazowszu. Spośród 231 szkół podstawowych z całego województwa, uczniowie naszych trzech placówek tak dobrze napisali sprawdzian, że ich szkoły znalazły się wśród 10 najlepszych. Dzięki olbrzymim nakładom nasze szkoły i przedszkola są nowoczesne, dobrze wyposażone, przy każdej z nich jest boisko ze sztuczną nawierzchnią i kolorowy oraz bezpieczny plac zabaw. Natomiast wyzwaniem na najbliższe lata jest dostęp do nowych technologii. W tej chwili w naszych szkołach funkcjonuje ponad 70 tablic interaktywnych, które zastępują tradycyjne. Dążę do tego, by wszyscy uczniowie mieli jednakowy dostęp do nowoczesnych technologii, do komputera lub tabletu kiedy przewiduje to program nauki.

(S.S.) - Panie Prezydencie, wiosna upłynęła nam pod znakiem kolejnej afery związanej z ZSO2. Tym razem sprawa Wilgi H. odbiła się szerokim echem w całym kraju. Wszyscy mówili "to ta nauczycielka z Legionowa". Czy dziś możemy już śmiało powiedzieć, że ZSO2 jest zabezpieczona przed tego typu problemami? Co zmieniło się w tej szkole od maja?

(P.Z.) - Nie ulega wątpliwości, że wszystkie legionowskie szkoły są bezpieczne. Pani Wilga H. pracowała w ZSO nr 2 przez krótki czas, w ramach zastępstwa. W momencie, gdy się pojawiły sygnały o nieodpowiednich kontaktach z uczniami, umowa z nią została rozwiązana.

Po każdym incydencie, zarówno na zlecenie Urzędu jak i szkoły, przeprowadzane są kontrole, także z Kuratorium Oświaty. Sprawdzane jest bezpieczeństwo uczniów, wprowadzane w życie zalecenia pokontrolne. Organizowane są warsztaty, spotkania z przedstawicielami policji. Uczniowie mają zajęcia na temat asertywności, przeprowadzono warsztaty "Mój system wartości. Moje mocne i słabe strony". Uczniowie mają możliwość rozmowy i konsultacji z pedagogiem i psychologiem szkolnym.

(S.S.) - Często mówi się o innowacjach wprowadzanych w legionowskich szkołach. Który z projektów najbardziej się wyróżnia?

(P.Z.) - Od września 2013 r. w 4 legionowskich szkołach podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3 i Szkoła Podstawowa nr 8) funkcjonują oddziały szachowe. Zostały one utworzone w ramach pilotażu Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego ,,Edukacja przez Szachy w szkole" we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym. W czerwcu 2014 r. odbył się pierwszy turniej szachowy dla uczniów tych oddziałów, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

Innym ciekawym projektem jest Eduscience z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych, gdzie wykorzystywane są innowacyjne metody i technologie. Projekt kładzie nacisk na angażowanie uczniów w wykonywanie doświadczeń dostosowanych do ich wieku i umiejętności.

Zaczynamy kolejny projekt ze środków unijnych "Moja Przyszłość", w którym biorą udział 4 podstawówki i 2 gimnazja. Uczniowie będą uczestniczyli w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, podnoszących ich kluczowe kompetencje.

(S.S.) - Legionowska oświata to nie tylko uczniowie i pracownicy, to także wiele budynków. W tym roku remonty prowadziło legionowskie KZB, wiele zostało zrobione, ale nie sposób zrobić wszystkiego w czasie letnich wakacji. Jakie są plany inwestycyjne w szkołach na najbliższe miesiące, rok...?

(P.Z.) - Okres wakacyjny to czas, w którym przeprowadzane są planowe remonty i prace w placówkach oświatowych. W te wakacje z budżetu miasta i spółki KZB na ten cel przeznaczono blisko 1 mln zł. W przyszłym roku przeznaczymy podobną kwotę. W czasie roku szkolnego, by nie przeszkadzać w pracy szkoły, przeprowadzane są jedynie niezbędne prace, które nie mogą poczekać do wakacji.

(S.S.) - A jakie ma Pan plany na kolejną kadencję? Czy jest w nich miejsce na budowę nowego żłobka?

(P.Z.) - Projektem na najbliższe dwa lata jest budowa basenu sportowo - rekreacyjnego przy Zespole Szkół na osiedlu Piaski. Dwie placówki przedszkolne na tym osiedlu zostaną poddane termomodernizacji. Docelowo planujemy tam także rozbudowę przedszkola i stworzenie nowego punktu żłobkowego w tej części miasta.

(S.S.) - Dziękuję za rozmowę.



/Sebastian Sokołowski/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%