Do tej pory większość sieci telefonii komórkowej na świecie korzystała z całej gamy kompatybilnych ze sobą systemów - 2G (GSM), 3G (UMTS, WCDMA), 4G (LTE) oraz 5G. Sprzedawane od dawna telefony z powodzeniem logują się przynajmniej do sieci 4G LTE i za jej pomocą korzystają z transmisji danych. Sytuacja zmienia się jednak, jeśli chodzi o realizowanie tak podstawowej funkcji, jak połączenia głosowe.
Nawet jeśli telefon loguje się i korzysta z sieci 4G LTE, to wcale nie musi obsługiwać przez nią połączeń głosowych. Jeśli mamy taki aparat, to w przypadku wykonywania połączenia głosowego lub jego przyjmowania, telefon automatycznie przelogowuje się do sieci starszej generacji - 3G (UMTS, WCDMA) lub 2G (GSM). Problem w tym, że te starsze technologie będą teraz przez operatorów wyłączane. Może to poważnie utrudnić życie osobom korzystającym ze starszych telefonów, nie tylko tych klawiszowych.
Warunkiem poprawnego działania telefonu (tj. nawiązywania połączeń głosowych w sieci LTE) po wyłączeniu sieci starszej generacji jest poprawnie działająca usługa VoLTE. Jeśli nasz telefon ma taką funkcję, nie trzeba go wymieniać. Jak to sprawdzić?
Wystarczy wykonać dowolne połączenie głosowe w zasięgu sieci LTE. Jeśli po jego nawiązaniu, w rogu ekranu dalej będzie się wyświetlał symbol LTE lub 4G to znaczy, że możemy spać spokojnie. W przypadku niektórych telefonów z Androidem (nie dotyczy sieci Orange) VoLTE jest sygnalizowane przez specjalną ikonkę, umieszczoną obok kresek obrazujących siłę sygnału.
Jeśli podczas wykonywania połączenia znacznik sieci w rogu ekranu zmieni się na 2G lub 3G (względnie H+) to znaczy, że nasz telefon w obecnej chwili nie obsługuje rozmów przez LTE. Wtedy musimy wejść w ustawienia sieci komórkowej i sprawdzić, czy ta opcja jest dla nas dostępna. Jeśli tak, włączamy ją. Jeśli nie - najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić telefon, by móc z niego komfortowo korzystać.
Obecnie należy szczególnie uważać przy zakupie nowych telefonów i smartfonów. Te sprzedawane w salonach operatorów są zgodne z nową technologią, ale te z serwisów aukcyjnych, ogłoszeniowych i sklepów RTV/AGD już niekoniecznie.
Może się zdarzyć, że kupimy nowy smartfon za kilka tysięcy złotych i nie będzie on mógł korzystać z nowej technologii. Można tego jednak uniknąć.
Na stronach operatorów komórkowych są listy aparatów telefonicznych wspierających obsługę połączeń głosowych przez sieć LTE i najbezpieczniej jest kupować telefony z tej listy. Istnieje też specjalna lista obejmująca wszystkie sieci - znajdziemy ją pod TYM LINKIEM.
Obecnie operatorzy zapowiedzieli wyłączenie sieci 3G (UMTS, WCDMA). W użyciu przez kilka najbliższych lat pozostanie najstarsza sieć 2G (GSM). Będzie ona jednak utrzymana głównie dla urządzeń elektronicznych. Jej pasmo przenoszenia jest wąskie, sieć jest mało pojemna, a jakość połączeń pozostawia wiele do życzenia. Starsze, nieobsługujące VoLTE aparaty będą mogły wykonywać przez nią połączenia głosowe i wysyłać SMSy, jednak ich użytkownicy muszą się liczyć nie tylko z gorszą jakością. Może się zdarzyć, o czym ostrzegają operatorzy, że w wyniku przeciążenia sieci, połączenia mogą nie zostać zrealizowane.
W przyszłym roku swoją sieć 3G (UMTS, WCDMA) planuje wyłączyć T-Mobile (w tym Heyah oraz TuBiedronka). W naszym regionie nastąpi to wiosną - od kwietnia do czerwca 2023 r.
Sprawdź komunikat operatora - link TUTAJ
Zobacz mapkę z planem wyłączeń:
Rok później swoje 3G wyłączy również Orange (w tym NJU Mobile i Orange Flex).
Sprawdź komunikat operatora - link TUTAJ
Na obecną chwilę harmonogramu wyłączenia sieci starszej generacji nie podali operatorzy sieci Plus i Play.
3 0
Rozumiem, że skoro nie mam ochoty wymienić telefonu i będę musiał dzwonić na tej najstarszej technologii to T-Mobile obniży mi abonament z tego powodu, albo da nowe Xiaomi za darmo?