Rząd zmienia zasady rozliczania ogrzewania w mieszkaniach. Nawet przy całkowicie zakręconych grzejnikach lokatorzy zapłacą więcej. Nowe regulacje wejdą w życie w sezonie grzewczym 2025/26.
Jak podaje biznes.wprost.pl, czeka nas jedna z ważniejszych zmian dotyczących rozliczania ciepła w blokach. Od kolejnego sezonu grzewczego mieszkańcy nie unikną opłat za ogrzewanie nawet wtedy, gdy całkowicie zakręcą kaloryfery.
Według informacji portalu lokatorzy będą zobowiązani pokryć co najmniej 15 proc. kosztów zmiennych ogrzewania, niezależnie od tego, czy korzystają z grzejników, czy nie. Ma to ograniczyć tzw. „pasożytnictwo cieplne”, czyli sytuacje, w których jedni oszczędzają, korzystając z ciepła płynącego z mieszkań sąsiadów.
Zmiana wynika z ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 r. (Dz.U. 2025 poz. 711) i ma wyrównać zasady rozliczeń między mieszkańcami.
Biznes.wprost.pl wskazuje, że w praktyce opłaty za ciepło mogą wzrosnąć średnio o 8–12 procent. Dotyczy to nawet osób, które zwykle ogrzewanie ograniczają lub całkowicie wyłączają w sezonie.
Opłaty mają rekompensować m.in. straty i przenikanie ciepła między lokalami, a także ogrzanie części wspólnych budynku.
Zmiany mają położyć kres konfliktom w spółdzielniach i wspólnotach. Portal przypomina, że od lat problemem były sytuacje, gdy część lokatorów utrzymywała w mieszkaniach bardzo niską temperaturę, obniżając koszty własnego ogrzewania kosztem innych.
Po wejściu w życie nowych przepisów wspólnoty będą mogły wprowadzać opłaty minimalne dla takich mieszkań.
Nowe regulacje przewidują także montaż liczników ciepła lub podzielników kosztów ze zdalnym odczytem. Najpóźniej do 1 stycznia 2027 r. takie urządzenia mają trafić do wszystkich mieszkań.
Według wyliczeń, na które powołuje się biznes.wprost.pl, koszt montażu to około 200–400 zł za mieszkanie.
Nie będzie już możliwe całkowite unikanie opłat dzięki zakręconym grzejnikom. Każdy lokator zapłaci za ciepło – nawet jeśli ogrzewa mieszkanie na własną rękę lub korzysta z alternatywnych źródeł.
Krztusiec wraca. Radny Zadrożny chce bezpłatnyc...
wraca? może jak wpuściliście BEZ KONTROLI 3 miliony ludków ze wschodu w większości bez szczepień to wraca?
Muniek
11:20, 2025-11-19
Znów opóźnienie! Ruch wahadłowy na DW632 w Komo...
Może zróbmy czyn społeczny i pomóżmy tym *%#)!& zasypać ten dół, oni pie... się z tym pół roku i końca nie widać.. Dramat, dramat i jeszcze raz dramat.
Trynek
19:41, 2025-11-17
Legionowo: Radni zdecydują o nazwie ulicy i ronda
Po co hołdować przegranym powstaniom? Nie mamy sukcesów? Wygranych? Mamy
19:04, 2025-11-17
Salezjanie bez zgody na publiczną podstawówkę
mnie w tym wszystkim interesuje co innego. Dlaczego szkoła znalazła się w takiej sytuacji finansowej, że teraz musi szukać wsparcia w samorządzie ? Zasadnym jest pytanie, jak to się stało, że ze szkoły z końcem roku szkolnego zostało zwolnionych kilku pracowników, a kilku kolejnych odeszło samo ? W sumie chyba będzie około 15 osób. Rodzice nie są *%#)!& i pozabierali swoje dzieci do innych szkół, wielu z nich tez do prywatnych, gdzie czesne jest większe. Dyrekcja twierdzi, że ci co odeszli to nie było ich stać. Nie wierze w to. jestem przekonany, że 80 procent z tych co odeszli, to są w innych placówkach prywatnych. Są tacy którzy twierdzą, że dyrekcja nie szanuje nauczycieli. Jeżeli to prawda to ta szkoła szybko się zamknie.
Grazyna
17:52, 2025-11-17
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz