Sejm przegłosował zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, które mają zacząć obowiązywać od 2026 roku. Nowa ustawa może przynieść korzyści milionom właścicieli firm, ale nie wszystkim jest ona na rękę.
Po burzliwej debacie Sejm uchwalił ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Nowe przepisy mają wpłynąć na blisko 2,5 mln właścicieli firm, jednak nie wszyscy posłowie są zadowoleni z tej zmiany.
Przeciwko ustawie głosowali posłowie z Lewicy i PiS. Za nową ustawą opowiedziało się 213 posłów, przeciw było 190, a 25 wstrzymało się od głosu.
Zmiany w składce zdrowotnej obejmują przedsiębiorców rozliczających się na różne sposoby.
Od stycznia obowiązywać będzie dwuelementowa podstawa wymiaru składki dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów — procentowa.
Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część ma zależeć od formy opodatkowania i dochodów przedsiębiorcy:
Zmiana ma wpłynąć przede wszystkim na małe i średnie firmy, z korzyścią dla około 2,45 mln przedsiębiorców.
Straty mogą ponieść jedynie nieliczni ryczałtowcy (około 130 tys. przedsiębiorców), głównie ci, którzy nie będą mieli możliwości wliczenia opłaconych składek do kosztów.
Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie musi zostać podpisana przez prezydenta.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz