W życie weszły nowe unijne regulacje dotyczące opakowań. Ograniczają one m.in. stosowanie jednorazowych opakowań z plastiku, takich jak saszetki na cukier czy folia na pojedynczych owocach. Zmiany będą w pełni obowiązywać od sierpnia 2026 roku.
Unia Europejska zaostrza przepisy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Celem zmian jest ograniczenie ilości śmieci, zwłaszcza plastiku, którego przeciętny mieszkaniec UE produkuje aż 186,5 kg rocznie.
Nowe regulacje zastępują zasady obowiązujące od 1994 roku i będą stosowane jednolicie we wszystkich państwach członkowskich.
Nowe przepisy eliminują wiele jednorazowych opakowań. Zakazane będzie pakowanie pojedynczych warzyw i owoców w plastikowe torby lub folię, jeśli ich waga nie przekracza 1,5 kg.
Znikną jednorazowe saszetki na cukier, przyprawy i sosy w restauracjach oraz miniaturowe kosmetyki w hotelach. Klienci zamawiający jedzenie i napoje na wynos będą mogli przynosić własne pojemniki, a sprzedawcy nie będą mogli doliczać za to dodatkowych opłat.
Nowe regulacje nakładają obowiązek zwiększenia zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach. Do 2030 roku wszystkie dostępne na rynku UE opakowania mają nadawać się do ponownego przetworzenia.
Ograniczone zostanie również stosowanie niebezpiecznych substancji chemicznych, w tym związków per- i polifluoroalkilowych, które znajdują się w detergentach i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Nowe przepisy już obowiązują, ale pełne dostosowanie do nich nastąpi 12 sierpnia 2026 roku. Do tego czasu producenci i przedsiębiorcy będą musieli zmienić sposób pakowania swoich produktów. Unia stawia na ekologię, a nowe regulacje mają znacząco zmniejszyć ilość plastikowych odpadów i zwiększyć poziom recyklingu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz