Zamknij
REKLAMA

Czy pompa ciepła w Legionowie się opłaca?

13:13, 07.03.2022 | .
Skomentuj Fot. mat. partnera

Pompy ciepła stają się opłacalnym wyborem zarówno w budynkach użyteczności publicznej położonych w dużych miastach, jak i w domach prywatnych na terenach podmiejskich. Właściciele domów, którzy zdecydowali się na montaż tego urządzenia grzewczego zgodnie twierdzą, że pompa ciepła nie tylko stanowić może remedium na rosnące podwyżki cen gazu. Sprzyja też utrzymaniu lepszej jakości powietrza. Odnawialne źródła energii, z których czerpie każda pompa ciepła są bowiem bardzo ekologiczne, a zamieniane na energię grzewczą nie przyczyniają się do produkcji dwutlenku węgla ani innego rodzaju spalin. 

Jakość powietrza w Legionowie

Nie da się ukryć, że zanieczyszczenie powietrza jest rosnącym problemem w Polsce i na świecie. Ekolodzy biją na alarm i mówią o konieczności podjęcia działań, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia ilości niebezpiecznych związków w powietrzu, którym oddychamy, w tym gazów, cieczy czy nawet cząsteczek stałych. Wszystkie one, jeśli występują w takim stężeniu, które przewyższa naturalny skład atmosfery, mogą być poważnym zagrożeniem dla środowiska. Zagrożenie jest tym bardziej niebezpieczne, że z oczywistych powodów zanieczyszczenia w powietrzu nie są niczym ograniczone - mogą dotyczyć zarówno niewielkich przestrzeni jak i z łatwością roznieść się na większe obszary. Wg danych AQICN1 na przełomie stycznia i lutego 2022 roku w okolicach Legionowa zanotowano aż 9-krotnie, że wartość indeksu jakości powietrza AQI wskazywała zanieczyszczenie powietrza o niezdrowym wpływie dla osób wrażliwych. 4-krotnie wartość wahała się między 150-200 AQI czyli wskazywała na taki poziom zanieczyszczeń, którego skutki mogą być niezdrowe dla każdego z nas, a u osób wrażliwych wystąpić mogą poważniejsze skutki zdrowotne. Nie obyło się też bez poziomu alarmowego powyżej 200 AQI, co sugeruje bardzo duże prawdopodobieństwo negatywnego wpływu jakości powietrza na całą okoliczną populację. Nic więc dziwnego, że wszelkie instalacje, które mogłyby ograniczyć powstawanie zanieczyszczeń czy smogu są na wagę złota. Z tego powodu pompy ciepła w Legionowie mogą być jednym z pomysłów na zapewnienie lepszej jakości powietrza. OZE, które są źródłem energii cieplnej, w toku przemiany na energię grzewczą nie ulegają spalaniu, a więc nie emitują szkodliwych związków do atmosfery. 

Dlaczego pompa ciepła nie emituje zanieczyszczeń?

Działanie pompy ciepła jest następujące. Dolny wymiennik ciepła pobiera energię z:

  • powietrza (pompa ciepła typu powietrze-woda wyposażona jest wówczas w jednostkę zewnętrzną z wentylatorem), 
  • wody (mówimy wówczas o pompie ciepła typu woda-woda, gdzie energia pobierana jest ze źródeł wody, np. pod postacią studni głębinowej lub stawu)
  • gruntu (tutaj całą pracę wykonuje tak zwana gruntowa pompa ciepła wyposażona w kolektory wprowadzone głęboko w ziemię). 

Pobrana z powietrza, wody bądź gruntu energia zamieniana jest w energię grzewczą. Przemiany termodynamiczne wewnątrz instalacji pompy ciepła prowadzą do tego, że finalnie powstała energia grzewcza trafia np. do kaloryferów czy systemu ogrzewania podłogowego, zapewniając optymalną temperaturę w domu. Nie ma mowy o spalaniu, wydobywaniu się dymu, nieprzyjemnego zapachu. Wszystko dzieje się w bardzo ekologiczny, bezpieczny dla środowiska sposób. 

Oszczędność pieniędzy z pompą ciepła

Opłacalność pompy ciepła to korzyści dla naszego zdrowia wynikające z ekologii działania tej instalacji, ale również korzyści finansowe. Jak wspomnieliśmy wyżej, aby ogrzać dom pompą ciepła niepotrzebne są tradycyjne źródła energii, lecz dostępne bez ograniczeń, bezkosztowe OZE. Węgiel kamienny, ekogroszek czy gaz ziemny stają się więc zupełnie zbędne. Jest to ogromne odciążenie dla budżetu domowego, biorąc pod uwagę chociażby rosnące ostatnimi czasy rachunki za gaz. Wzrastają ceny wydobycia paliw, dlatego też w perspektywie są jeszcze większe wydatki tych gospodarstw domowych, które korzystają z tradycyjnych instalacji grzewczych na paliwa stałe. Jeśli do tej pory w gospodarstwie domowym korzystano np. z kotła gazowego do ogrzewania wody użytkowej, cykliczne rachunki staną się jeszcze wyższe. Tymczasem pompy ciepła z zasobnikiem c.w.u. rozwiązują i ten problem. Mieszkańcy Legionowa z ofertą dobrej jakości pomp ciepła zapoznać mogą się na stronie https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-legionowo/. Najlepsze pompy ciepła z funkcją ogrzewania c.w.u. potrafią wyprodukować ilość wody odpowiadającą aż dziewięciu kąpielom pod prysznicem! Koszty związane z zakupem i montażem zaś mogą zostać objęte bądź to ulgą termomodernizacyjną, która pozwala na odliczenie tych kosztów inwestycyjnych od podatku, bądź to Programem Czyste Powietrze - w tym drugim przypadku chodzi o wymianę nieefektywnych kotłów na nowoczesne pompy. Program finansowania można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Lepszej jakości powietrze, oszczędności na rachunkach za paliwo stałe oraz możliwość skorzystania z dotacji i/lub ulgi - to powody, dla których pompa ciepła może być opłacalna. Z pewnością jest to nowoczesny system ogrzewania, który warto rozważyć.

1 Zanieczyszczenie powietrza w Polsce: Mapa wizualna jakości powietrza w czasie rzeczywistym. (aqicn.org)

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%