Zamknij
REKLAMA

Okna PCV i okna PVC - szyby okienne

13.48, 13.04.2021 Aktualizacja: 17.58, 14.06.2021
Skomentuj

Wielu z nas wie jak wyglądają okna PVC, ale niewielu wie o tym jak wytwarzana jest szyba do tych okien. Pewnym jest, że taką szybę się wytapia, czyli topi się specjalny rodzaj piasku i to wraz z minerałami, po to by dany typ szyby okiennej miał określone właściwości. Taka produkcja szyby do okien trwa też nieprzerwanie, bo fabryki szyby okiennej są niemal w pełni zautomatyzowane i teoretycznie mogą one nawet wyprodukować taflę grubą na około osiem milimetrów, szeroką na trzydzieści metrów i długą na kilometr. Tylko że transport takiej tafli byłby logistycznym koszmarem i co ważne nie przydała by się ona, bo okna mają znacznie skromniejsze wymiary i dlatego też dzieli się ją tuż po wyciągnięciu z pieca na specjalnych rolkach.Okna PCV w Krakowie: https://novobudowa.pl/

Gdzie spotyka się huty szkła?


Szkło okienne, czyli szkło do okien PCV i do okien PVC produkuje się na całym świecie, bo taniej jest wyprodukować okno i szybę do niego dość blisko, choćby ze względu na to, że taka statystyczna szyba okienna jest masywna jak na swoje wymiary i na dokładkę jej transport na znaczne odległości się nie opłaca, chyba że to masywne zwierciadło wykonane ze szkła optycznego, które warte jest wiele milionów dolarów i które stanie się częścią kluczową w gigantycznym teleskopie. Właśnie ze względu na te prawdy huty szkła powstają w wielu większych miastach świata, po to by ten transport standardowych szyb okiennych do typowych modeli okien aluminiowych odbywał się góra na dystansie kilkuset kilometrów. Właśnie na tym zależy przemysłowcom, bo gdyby szyby do okien PCV przywoziło się z jakiejś huty odległej o kilka tysięcy kilometrów, to okna te byłyby dość drogimi, bo transport szyb swoje kosztuje, ze względu na to, że potrzebna jest specjalna naczepa do transportu szyb okiennych i do tego dochodzi zarobek kierowcy firmy transportującej, wraz z marżą tej firmy. zdecydowanie lepiej jest wtedy gdy tych dodatkowych kosztów nie ma, bo okna PVC powinno się tanio produkować i tanio sprzedawać.

Dość trwałe szyby klejone


W obecnie produkowanych oknach PCV spotyka się szyby klejone, czyli szyby sklejone z dwóch lub z trzech szyb o grubości ośmiu milimetrów każda. Dzięki temu procesowi produkcyjnemu okna są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, czyli typowe uderzenie piłki do gry w piłkę nożną raczej nie wybije tego okna. Inaczej to wyglądało w przypadku okien starszego typu, czyli w przypadku tych bez uszczelek i szyb klejonych. Takowe mogło uszkodzić byle co. Natomiast te znacznie bardziej nowoczesne okna klejone to większe skrzydła okienne, których nie uszkadza znaczny napór wiatru. Nowoczesne okna też nie są tymi niezniszczalnymi, ale proces klejenia szyb, czyli to, że typowe okno PVC ma dwie szyby sklejone ze sobą ułatwia jego transport, a te okna transportuje się dość często i to nie tylko w obrębie jednego miasta, ale też na pogranicze regionu, czyli jedzie się z nimi do klienta, który mieszka ponad sto kilometrów dalej, po to by je zamontować u osoby która zakupiła dane okna. Ten aspekt też jest bardzo ważnym, bo w czasach obecnych transport okien to często konieczność.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%