Zamknij

Przyczyny bólu w stawach

10:33, 19.09.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 11:29, 19.09.2022
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Stawy w budowie anatomicznej człowieka to ruchome połączenia składników szkieletu. Zdrowe stawy pozwalają nam wykonywać zarówno codzienne obowiązki i aktywnie korzystać z wolnego czasu. Dolegliwości związane ze stawami mogą niestety w dużym stopniu ograniczyć naszą sprawność – chodzi nie tylko o ból, ale także zmniejszenie ich ruchliwości. Zobaczmy jakie mogą być przyczyny bólu stawów.

Ból najczęściej pojawia się w stawach szczególnie podatnych na przeciążenia w skutek codziennego funkcjonowania. Dolegliwości dotykają stawów palców, kolanowych, biodrowych oraz barkowych.  Bólowi może towarzyszyć także uczucie sztywności, ograniczenia w zakresie wykonywania ruchów a także obrzęki. Warto  wtedy jak najprędzej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub reumatologiem (np. w przychodni Medicers: https://medicers.pl/reumatolog). Szybkie znalezienie przyczyny problemów ze stawami pozwoli skrócić czas rekonwalescencji a czasem może uchronić przed groźnymi konsekwencjami.
A jak możemy zmniejszyć ryzyko, że dopadną nas przedwcześnie problemy ze stawami? Kluczowe hasła to: ruch, właściwa waga, zdrowa dieta. Może mało to oryginalne, ale działa. Szczegóły poniżej.

Zwyrodnieniowe choroby stawów

Zwyrodnieniowe choroby stawów wywołuje spadek jakości i ilości tkanki chrzęstnej. Pokrywa ona powierzchnię stawów, a stając się cieńszą i mniej sprężystą traci swoje właściwości, które polegają na łagodzeniu tarcia kości, które łączy tkanka stawowa. Efektem jest ból, który ogranicza zdolności ruchowe, zwłaszcza osób starszych. Warto jednak zaznaczyć, że chorobom zwyrodnieniowym oprócz zaawansowanego wieku, sprzyja także nadwaga i siedzący tryb życia. To czynniki, które mogą negatywnie oddziaływać na organizm ludzki niezależnie od jego wieku. Aktywny tryb życia oraz odpowiednia dieta, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów, pozwolą odetchnąć zarówno stawom jak i całemu układowi szkieletowemu.

Jedną z rozpowszechnionych form zwyrodnieniowych jest osteofitoza. Wiąże się z nią powstawanie charakterystycznych narośli, czyli osteofitów na kościach. Osteofity mogą pojawiać się w stawach kolanowych, biodrowych, a także w palcach. Ograniczają ruchliwość stawów i powodują ból. W przypadku tego typu narośli, gdy nie przynosi już skutków rehabilitacja, stosuje się leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu guzków.

Jeśli uprawiamy sport, jak we wszystkim warto zachować umiar. Zwyrodnieniowym chorobom stawów nie służy nadmierne przeciążenie, któremu  stawy są poddawane podczas intensywnego treningu. Sport wyczynowy, który jest domeną osób młodych, przy braku odpowiedniego planu może być przyczyną dokuczliwych dolegliwości ze strony stawów oraz zmian zwyrodnieniowych już nawet w wieku średnim.

Zapalenia stawów

W przypadku wystąpienia zapalenia stawów oprócz bólu pojawia się także sztywność, utrudniająca poruszanie częściami ciała dotkniętymi dolegliwościami. Wywołuje je stan zapalny chrząstki stawowej. Wyróżniamy kilka przyczyn zapalenia stawów:

  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroba o podłożu autoimmunologicznym, której przyczyny nie są nadal dokładnie poznane;
  • zapalenie stawów związane z infekcjami, często po przebytych chorobach jak angina czy grypa, ale także białaczce czy zapaleniu kości oraz szpiku;
  • artretyzm, który jest stanem zapalnym wywołanym nadmiarem kwasu moczowego w płynie stawowym;
  • toczeń rumieniowaty, choroba zapalna tkanki łącznej, atakująca tkankę stawową oraz narządy wewnętrzne;
  • borelioza, gdy bóle stawów połączone ze stanem zapalnym i obrzękami mogą pojawić się nawet pół roku po ukąszeniu przez kleszcza. Inną dolegliwością mogą być napadowe bóle o różnym okresie trwania, przerywanym okresami poprawy.

Bóle stawów na skutek urazów

Dolegliwości związane ze stawami mogą wywołać także urazy mechaniczne. Nieszczęśliwy upadek, podniesienie zbyt ciężkiego przedmiotu, a nawet nieprawidłowa pozycja ciała lub zbyt długotrwałego w niej przebywanie mogą narazić nas na dotkliwy uraz. Jego efektem może być złamanie, zwichnięcie lub naciągnięcie w obrębie stawów kolanowych, palców, bioder, pleców lub karku i barków.

Bóle stawów związane z urazami mechanicznymi lub przeciążeniem można łagodzić stosując zimne okłady lub niesteroidowe leki przeciwbólowe. W przypadku szczególnie nasilonego bólu stosowane są leki steroidowe. Bierze je przynajmniej przez pewien czas ok. 30% pacjentów leczonych na reumatoidalne zapalenie stawów. Często dotyczy to osób w podeszłym wieku, z zaawansowaną chorobą. Leki steroidowe mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lakami przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi czy też niektórymi lekami nasercowymi. W przypadku seniora, który bierze leki steroidowe dobrym rozwiązaniem będzie informacja w jego mieszkaniu, która w przypadku przyjazdu lekarza, dostarczy medykowi informacji, jakich leków senior nie powinien otrzymywać. Przykładem ciekawej inicjatywy w tym zakresie są Poznańskie Pudełka Życia, czyli przezroczyste tuby umieszczane w lodówce u starszych osób, zawierające informacje o przyjmowanych przez niego lekach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza przy przeciążeniach (np. kolan lub nadgarstków) jest odpoczynek i zrezygnowanie na jakiś czas z intensywnej aktywności, która mogła przyczynić się do powstania bólu. Jednak jeśli jest on odczuwany przez kilka dni, a dodatkowo pojawia się obrzęk, warto udać się po pomoc do lekarza. Zleci badania w celu ustalenia dokładnej przyczyny bólu lub zapalenia. Mogą to być badania obrazowe (RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) lub badania krwi. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%