Zamknij

Jak przełożyć wizję wymarzonego domu na projekt?

11:12, 29.08.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 11:13, 29.08.2022
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Budowa domu to niejednokrotnie spełnienie długoletnich marzeń. Jedni z nas pragną niewielkiego, skromnego domu, w sam raz by poczuć się w nim bezpiecznie, celem innych jest ogromna posiadłość z mnóstwem sypialni dla gości. Niezależnie od tego, jak ma wyglądać nasz własny kąt, zawsze zastanawia nas jedno — jak przełożyć tę wizję na projekt? Jak sprawić, aby wyobrażenia na temat przyszłego domu pokrywały się z realnie istniejącymi możliwościami architektonicznymi?

Programy do samodzielnej wizualizacji

Jeśli próby samodzielnego projektowanie domu stanowią dla nas nie lada przyjemność, do tego sprawnie posługujemy się komputerem oraz niejednym oprogramowaniem czy aplikacją, to być może z chęcią skorzystamy z wielu dostępnych programów do wizualizacji brył budynków i wykończeń wnętrz. Tego typu narzędzia pomogą nam zorientować się jak zrodzone przez nas pomysły mogłyby wyglądać w rzeczywistości. Pamiętać jednak należy, że tego typu wizualizacje 3D nie stanowią żadnej gwarancji zgodności z tym, co finalnie zobaczylibyśmy na naszej działce budowlanej. Mogą być jedynie wstępnym przybliżeniem wyglądu przyszłego domu. Większość z nas nie zna bowiem przepisów prawa budowlanego, na które trzeba mieć wzgląd przygotowując projekt. Nie znamy również wielu rozwiązań technicznych, które z kolei w codziennej pracy wykorzystują specjaliści. Wizualizacja, którą przygotowuje profesjonalna pracownia architektoniczna, różni się od naszej tym, że pod uwagę bierze m.in. położenie działki względem kierunków świata, odległości między bryłą budynku a granicą działki, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wiele innych zagadnień, o których sami nawet byśmy nie pomyśleli.

Zaufaj architektowi

Najbardziej optymalnym sposobem na urzeczywistnienie marzeń o własnym domu jest odpłatne stworzenie projektu przez eksperta. Architekt wysłucha uważnie, jakie mamy oczekiwania, dopyta o kluczowe dla projektu kwestie i postara się tak przygotować projekt, aby odzwierciedlić w nim, w ramach możliwości, wszystko to, na czym nam zależy. Czasami tym, co blokuje nas przed udaniem się do biura projektowego jest strach przed oceną naszych wyobrażeń i obawa rozczarowania. Tymczasem najlepsi specjaliści przygotowują nawet najbardziej wymagające projekty, a jeśli część życzeń Klienta nie może być uwzględniona w projekcie np. ze względu na ograniczenia technologiczne, zaproponowane zostaną alternatywne pomysły, jak najbardziej jednak zbliżone do pierwotnych. Najbardziej cenimy więc tych architektów, którzy do każdego projektu podchodzą indywidualnie, traktując pragnienia Klienta jako wyzwanie, którego podejmują się z pasją. Z takimi twórcami projektów z pewnością warto współpracować.

Przyjrzyj się projektom gotowym

Czasem, mając nawet pewną wizję przyszłego domu, trudno jest nam skrystalizować, przekazać drugiej osobie oczekiwania co do wyobrażeń na temat budynku. Możemy, przykładowo, pragnąć domu typu studio, z wielkimi przeszkleniami, o prostej formie i ekologicznych rozwiązaniach instalacyjnych, jednak w miastach ze świecą szukać można podobnych domów jednorodzinnych, które mogłyby służyć jako rzeczywisty przykład. Tymczasem typ domu, o którym mowa to tzw. nowoczesna stodoła — połączenie prostej bryły z ultranowoczesnymi patentami. Zamiast frustrować się faktem, że nie potrafisz przedstawić swojej wizji architektowi, zobacz, czy w proponowanych przez niego gotowych projektach domów nie znajdziesz właśnie tego, czego szukasz. Specjaliści często sami proponują obejrzenie realizowanych przez siebie projektów. Na stronie milwicz-architekci.pl dostępne są projekty gotowe, które z pewnością przypadną do gustu osobom nie tylko ceniącym sobie wysokiej jakości, przemyślane rozwiązania wizualne, ale też niezwykłą funkcjonalność, energooszczędność i trwałość na lata.

Nigdy nie jest wskazane, by rezygnować z marzeń, a o te związane z własnym domem warto zawalczyć szczególnie. Dobry projekt stworzony przez profesjonalistę jest tutaj podstawą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%