Zamknij

Ekstrawagancka blacha na elewacji, a może nowoczesny blaszany minimalizm?

art. sponsorowany + 08:26, 08.08.2024 Aktualizacja: 08:26, 08.08.2024

Gdyby popatrzeć na wszystkie nowe projekty domów, szczególnie tych jednorodzinnych, możemy zobaczyć jak wielki wpływ na branżę ma moda minimalistyczna. Jej reprezentacją są wszechobecne dachy dwuspadowe i proste bryły domów, które, pomimo swojej prostoty, nie są skazane na bycie powtarzalnymi. Z pomocą przychodzi nam blacha na elewację.

Czasy, gdy wielkie, rozbudowane i rzeźbione bryły domów triumfowały na polskim rynku budowlanym, się skończyły. Teraz rynek zdominowały minimalistyczne kwadraty i prostokąty, wraz ze swoimi tradycyjnymi dachami dwuspadowymi. Wybór pada właśnie na nie, nie tylko dlatego, że są szybkie w swojej budowie, ale równocześnie są tańsze niż alternatywa. Zwartość takich brył przekłada się również na oszczędności w sferze energetycznej – nieskomplikowany plan domu znaczy lepsze rozchodzenie się ciepła. Jednak te same bryły i te same dachy nie brzmią zachęcająco dla osób szanujących swoją odrębność. Jak zachować indywidualny styl w popularnym nurcie minimalizmu? Odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście blacha – idealna zarówno na pokrycie całych ścian, jak i pojedynczych fragmentów elewacji. Jest nie tylko wielozadaniowa, ale łączy się idealnie z wieloma innymi materiałami, a przy tym sama oferowana jest w wielu odmianach – błyszczącej, matowej, czy nawet z efektem rdzy.

Pomysły na wykorzystanie blach „pełnych”

Blachami „pełnymi” nazywa się takie, które zachowują swoją integralność. Jedną z nich jest blacha trapezowa, która idealnie sprawdzi się jako element elewacji. Dzięki wykorzystaniu tej blachy o przekroju trapezowym zapewnimy naszej elewacji zapadający w pamięć, nieoczywisty styl. W ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy wachlarz różnych rodzajów blach elewacyjnych: cynkową, alucynkową, powlekaną i powlekaną aluminium. Ciekawą opcją na pokrycie domowej elewacji są profile faliste. Dzięki ich harmonijnemu kształtowi fal, mogą zdziałać cuda: zarówno równoważyć zadziorny, charakterny wygląd domu, jak i nadawać minimalistycznej bryle trochę powabu i delikatności.

Jeszcze inną opcją do położenia na elewacji minimalistycznej są specjalnie opracowane kasetony elewacyjne – lekkie, metalowe blachy, zaprojektowane specjalnie jako materiał elewacyjny przez firmę Blachy Pruszyński. Jednym z najwyraźniejszych ich atutów jest szeroka gama barw, w których są one dostępne. Dodatkowo kasetony umożliwiają tworzenie na elewacji różnych geometrycznych kształtów, zarówno pokrywających całe ściany, jak tylko wybrane jej części.

Blachy Pruszyński posiadają w swojej ofercie również inny, mniej oczywisty materiał elewacyjny, a mianowicie panel na rąbek stojący. To popularny materiał dachowy, ale jego zastosowanie można również rozciągnąć na wykończenie elewacji. Czasami stosuje się go jako przedłużenie dachu pokrywając nim elewację – w ten sposób nadając budynkowi bardziej industrialny styl. Jest to szczególnie popularne przy projektowaniu domów stodół. Blacha na rąbek stojący może też przysłużyć się jako punktowy korektor wizualnej bryły domu, podkreślić lub przysłonić niektóre jej aspekty. Przy okazji nieważne, jaki efekt zamierzamy uzyskać, panele mogą być kładzione zarówno w poprzek, jak i prostopadle ścian.

Perforowane blachy na ścianach

W kontraście do blach „pełnych”, blachy „dziurawe” to blachy, które mają w sobie pełno specjalnie wywierconych otworów. Nazywane też ażurowymi lub perforowanymi, oferują wiele rodzajów rozmiarów, średnic i kształtów otworów. Takie blachy są idealnym wyborem, dla osób poszukujących niezbadanych wcześniej pomysłów, i które nie boją się mocno wyróżnić spośród tłumu. Możliwości, jakie kompozycje blach ażurowych mogą osiągać, są niemalże nieskończone, tym bardziej, że łączą te bardziej odważne i tradycyjne aranżacje.

Blachy perforowane produkowane są z konkretnych rodzajów materiałów: stal nierdzewna, aluminium i stal ocynkowana. To najtrwalsze materiały, którym niestraszne są mechaniczne obróbki – w tym wypadku wiercenie w nich otworów. W ofercie Blachy Pruszyński, można zakupić je wraz z odpowiednimi warstwami ochronno-dekoracyjnymi, które mają za zadanie dodatkowo je wzmocnić i uodpornić na czynniki zewnętrzne, a także upiększyć.

Tandem z blachą

Niezależnie jaki rodzaj blachy zdecydujemy się wybrać na nasz dom, jedno jest pewne – blacha elewacyjna nigdy nas nie zawiedzie. Łączy się niesamowicie dobrze z takimi materiałami jak biały czy szary tynk. Jest dobrym partnerem ciepłego i przytulnego drewna, które współgra z nią szczególnie w domach rodzinnych, otoczonych naturą. Połączenie z czerwonym klinkierem nadaje domowi charakter loftowy czy rustykalny, a także energetyzuje elewację i wzbudza wrażenie luksusu. Jednym z popularniejszych wyborów okazuje się połączenie blachy i bloczków betonowych lub łupanych kamieni, takich jak piaskowiec czy wapień. Jednak niezależnie, co zdecydujemy się przetestować, zawsze szukajmy wsparcia lub rady profesjonalisty. Czy skorzystamy z pomocy architekta czy internetowych wizualizacji – warto to zrobić, jako, że tworzenie i wykańczanie elewacji może być drogie, a nie ma potrzeby płacić za coś, co finalnie może okazać się dekoracyjnym pudłem.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%