Endoproteza stawu kolanowego to chirurgiczny zabieg, który polega na zastąpieniu uszkodzonego stawu kolanowego implantem. Jest to jedno z bardziej efektywnych rozwiązań dla osób z zaawansowanym zwyrodnieniem stawu kolanowego lub innymi stanami patologicznymi. Kiedy i dla kogo zabieg ten jest najbardziej odpowiedni?
Kwalifikacja do zabiegu endoprotezy stawu kolanowego opiera się na wielu aspektach. Jest istotnym elementem jest konsultacja ortopedyczna. Ortopeda ocenia stan pacjenta i ewentualnie zleca dodatkowe badania. Podstawą do oceny stawu są badania obrazowe RTG, MRI, czy USG. Ważny jest też stan ogólny pacjenta. Oceniane są aspekty zdrowia pacjenta, takie jak wiek, kondycja sercowo-naczyniowa, czy obecność innych chorób przewlekłych. W niektórych przypadkach konieczne mogą być konsultacje z innymi specjalistami: kardiologiem, anestezjologiem czy geriatrą.
Rehabilitacja po endoprotezie kolana jest istotnym elementem procesu leczniczego. Pacjent korzysta z zabiegów, takich jak laseroterapia, krioterapia czy pole magnetyczne, które mają na celu zapobieganie bólowi. Zimne okłady, kinezjotaping czy masaż limfatyczny mają z kolei za zadanie zapobiegać powstawaniu obrzęków stawu. Kluczem do szybkiego powrotu do sprawności jest jak najszybsze przywrócenie zakresu ruchomości, wzmocnienie siły mięśniowej oraz poprawa czucia głębokiego w kończynie operowanej. W trakcie rehabilitacji pacjent wykonuje także ćwiczenia przeciwzakrzepowe. Rehabilitacja poszpitalna może być realizowana w warunkach domowych. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu pracuje wówczas z pacjentem według indywidualnie ustalonego planu mając do dyspozycji niezbędne przybory i urządzenia do ćwiczeń.
Decyzja o wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego jest złożona i wymaga ściślej współpracy pomiędzy pacjentem a lekarzem.