Zamknij

Jak sprowadzić i zarejestrować auto z Wielkiej Brytanii?

Artykuł sponsorowany + 12:41, 28.05.2023 Aktualizacja: 12:43, 28.05.2023
Skomentuj Zdj. ilustracyjne, źródło: pexels.com Zdj. ilustracyjne, źródło: pexels.com

Od czasu, kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, popyt na tamtejsze samochody w innych krajach zmalał. Zdarza się jednak, ze osoby, które mieszkają na wyspach, chciałyby sprowadzić[ swoje auto do Polski. Są i takie, które znalazły odpowiedni dla siebie pojazd, ale nie wiedzą jakich formalności trzeba dopełnić, aby legalnie przywieźć "anglika" do kraju. Podpowiadamy, jak to zrobić, krok po kroku. 

1. Kupno samochodu w Wielkiej Brytanii

2. Jak sprowadzić samochód z Anglii

3. Rejestracja auta i niezbędne przeróbki

Kupno samochodu w Wielkiej Brytanii

Import aut z Anglii stał się obecnie mniej popularny, w porównaniu do czasów, kiedy kraj ten należał do UE. Przy samym zakupie samochodu, nie ma większych trudności, ponieważ funkcjonuje tam wiele komisów, zajmujących się skupem i sprzedażą pojazdów. Samochód można też bez problemu odkupić od osoby prywatnej. Jednak aby sprowadzić samochód z Anglii do Polski, trzeba załatwić wiele spraw formalno-prawnych. Bardzo ważną sprawą jest także kwestia rejestracji auta w kraju. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/ubezpieczenie-anglika. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu w Wielkiej Brytanii, sprawdź w jakim jest stanie. Nie wystarczy, że go obejrzysz i zajrzysz pod maskę. Zapisz numer rejestracyjny auta i sprawdź je na stronie brytyjskiego systemu HPI Check. Poznasz wtedy historię pojazdu, dowiesz się, czy został opłacony podatek drogowy i czy zostały wykonane przeglądy techniczne. Jeśli pozyskane informacje będą dla ciebie satysfakcjonujące, możesz zawrzeć umowę kupna-sprzedaży. Potem czeka cię rejestracja samochodu. W tym celu musisz wypełnić odpowiednią rubrykę w dowodzie rejestracyjnym i wysłać dokument do DVLA, czyli angielskiego odpowiednika wydziału komunikacji. Potem otrzymasz certyfikat, który umożliwi ci sprowadzenie pojazdu do Polski. 

Jak sprowadzić samochód z Anglii?

Przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii sprawdź, czy ubezpieczenie samochodu jest aktualne. Jeśli pojazd nie ma opłaconego ubezpieczenia OC, wykup krótkoterminową polisę, której jest ważna przez 30 dni. Jednak po wygaśnięciu jej ważności, musisz ubezpieczyć auto sprowadzone z Anglii już w Polsce. Watro wiedzieć, że rejestracji pojazdu musisz dokonać w ciągu miesiąca od przyjazdu do kraju. Najlepszy wariant ubezpieczenia znajdziesz w porównywarkach dostępnych w sieci. W jaki sposób przetransportować wóz z Wielkiej Brytanii do Polski? Osoby, które zdecydowały się na zakup auta w Anglii, najczęściej wybierają podróż promem. Warto zarezerwować na nim miejsce kilka dni wcześniej, aby mieć gwarancję, że rejs będzie dostępny. Jeśli nie masz ochoty spędzać wielu godzin za kółkiem, możesz wynająć lawetę, która zawiezie twoje auto do Polski. Niestety, takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty. Po przyjeździe do kraju, musisz dokonać rejestracji pojazdu oraz przerobić je w warsztacie samochodowym tak, aby pasowało do polskich warunków.

Rejestracja auta i niezbędne przeróbki

Samochody z Wielkiej Brytanii przystosowane są do ruchu prawostronnego. Dlatego po sprowadzeniu pojazdu do Polski, musisz wykonać niezbędne przeróbki. Przede wszystkim znajdujący się po prawej stronie układ kierowniczy, należy przenieść na lewą. Koniecznie trzeba zmienić światła, na takie, które nie będą oślepiały osób jadących lewą stroną jezdni. Należy też wymienić prędkościomierz, ponieważ w Anglii mierzy się szybkość w milach na godzinę. Pozostaje jeszcze wykonanie przeglądu technicznego, ponieważ dokument, który go potwierdza, będzie potrzebny w wydziale komunikacji przy rejestracji samochodu. Nie zapomnij także o zgłoszeniu zakupu auta w urzędzie skarbowym. Masz na to dwa tygodnie od sprowadzenia pojazdu do Polski. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%