Zamknij

Kadzidło podczas mszy świętej - jaką pełni rolę?

. + 11:48, 21.04.2023 Aktualizacja: 11:51, 21.04.2023
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Podczas obrzędów liturgicznych wykorzystywane są utensylia, które podkreślają uroczysty charakter danego obrządku oraz pozwalają zebranym wiernym zbliżyć się do Boga. Osoby uczestniczące we mszy świętej, uroczystościach religijnych czy procesjach z Najświętszym Sakramentem z pewnością widziały, jak kapłan wykorzystuje kadzidło. W tym artykule przedstawiamy kluczowe informacje o trybularzu wykorzystywanym podczas mszy świętej.

Krótko o historii kadzidła w kościele

Używanie kadzidła początkowo należało do pogańskich zwyczajów i kojarzyło się ze składaniem kadzielnej ofiary przez obrazami bóstw – z tego powodu pierwsi wyznawcy Jezusa nie wprowadzali tego zwyczaju do liturgii. Dopiero wraz z biegiem czasu uwzględniono wykorzystanie kadzidła w chrześcijańskich praktykach: początkowo w celach prywatnych, okadzając domy w trakcie pogrzebów. Na przestrzeni kolejnych lat wprowadzano kolejne zmiany, co spowodowane były m.in. krzyżowymi wyprawami, podczas których znacznie częściej stosowano kadzidła.

Tradycja kadzenia w kościele pojawiła się dopiero w IV wieku. Stulecia później, bo dopiero w IX wieku zaczęto również okadzać ołtarz, roznosząc w ten sposób woń wspierającą zgromadzonych wiernych w zbliżeniu się do Stwórcy. Obecnie wykorzystuje się w tym celu naczynie przymocowane do trzech połączonych łańcuszków, wyposażone w specjalny uchwyt. Do naczynia wkładane są węgielki trybularzowe, aby całość następnie oprószyć ziarnami kadzidła – w ich składzie mogą znajdować się zioła czy żywicze substancje.

Jak wygląda okadzanie podczas mszy świętej?

Do okadzania podczas mszy świętej wykorzystywane jest kadzidło – zwane jest ono również trybularzem. To naczynie ozdobne wyróżniające się swym znaczeniem w liturgii. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do niewielkiego kociołka wkładane są trybularzowe węgielki, a całość oprószana jest ziarnami kadzidła. Kadzielnice wykonywane są zazwyczaj z mosiądzu, najczęściej pozłacane bądź posrebrzane.

Podczas mszy świętej kadzidło wykorzystywane jest między innymi w trakcie procesji przed Ewangelią, w trakcie ukazania Hostii oraz kielicha po konsekracji. Co więcej, trybularz używany jest podczas uroczystej Liturgii Godzin, jak i wystawienia Najświętszego Sakramentu w monstrancji. Oprócz tego, trybularza używa się do poświęcenia kościoła i ołtarza czy w trakcie pogrzebowych obrzędów, dokonując ostatniego pożegnania ze zmarłą osobą.

Co istotne, okadzany jest nie tylko ołtarz, krzyż oraz Ewangeliarz – okadzani się również zgromadzeni wierni. Proces ten odbywa się zazwyczaj poprzez trzy rzuty trybularza. Dwoma rzutami okadzane są jedynie wizerunki świętych wystawione do publicznej czci, co ma miejsce dość rzadko.

Kadzidło w kościele a domu – czy warto?

Chociaż kadzidło kojarzone jest przede wszystkim z mszą świętą, można je z powodzeniem wykorzystywać w domowym zaciszu. Oferuje ono aromatyczne doznania, a także wspiera wiernych w rozważaniach nad ich relacją z Bogiem. Jeśli w naszym życiu szczególną rolę odgrywa wiara, zdecydowanie warto rozpalać kadzidło również w domu – to doskonałe wsparcie w chwilach religijnej refleksji.

Zarówno kadzidła do kościoła, jak i domowego użytku dostępne są tutaj: https://www.holyart.pl/produkty-eksploatacyjne/kadzidla. To kadzidła oraz esencje pochodzące z różnych zakątków świata – m.in. z Etiopii, Grecji, Ameryki Południowej czy południowego wschodu Azji.

Symbolika kadzidła w kościele

Codziennie posługujemy się wieloma znakami, które można podzielić na trzy główne rodzaje: naturalne, umowne oraz mieszane. Kadzidło zalicza się do mieszanych znaków liturgicznych, zawierających elementy naturalne i umowne. Ma ono symbolizować uwielbienie oraz przebłaganie Boga. Wydobywający się z trybularza dym to symbol unoszących się do Stwórcy modlitw pochodzących z głębi serca wiernych. Spalanie się kadzidła symbolizuje natomiast ogień spalający ofiarę – to przedstawienie nauki ofiarnej miłości, spalania się w trakcie służenia bliźnim oraz Bogu. Zapach dymu wypełniający kościół wskazuje z kolei na wszechobecność Stwórcy.

Wykorzystanie kadzidła podczas uroczystej liturgii świętej przypomina wiernym o Miłosierdziu Stwórcy, a przy tym uczy ich ofiarnej miłości wobec bliźnich. Co więcej, okadzanie stanowi moment dla indywidualnych refleksji nad ludzkimi ułomnościami oraz poczynaniami. Kadzenie ma wymiar symboliczny, pozwalający nawiązać wiernym bliższe relacje z Bogiem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%