Retrospektywne badanie kohortowe przeprowadzili naukowcy z Cleveland Clinic (stan Ohio, USA). Potwierdzają, że udary, które uważa się za występujące u osób starszych, są możliwe u młodszej populacji (zdefiniowanej jako 18-50 lat).
Ostre udary niedokrwienne z powodu zamknięcia dużych naczyń (LVO-AIS) są uważane za najbardziej wyniszczające udary, które występują na skutek zablokowania dużych tętnic mózgowych, zwykle z powodu zakrzepów krwi lub powstania blaszek miażdżycowych.
Uważa się, że LVO-AIS występuje zazwyczaj u osób starszych, ponieważ wiadomo, że mają one czynniki ryzyka niedrożności dużych naczyń. Jednak nowe badania potwierdzają, że młodsza populacja może mieć czynniki ryzyka tego typu udarów, a LVO-AIS występują z podobną częstością jak u osób starszych. Regularne badania i wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej są niezbędne do zapobiegania udarowi.
W większości wypadków leczenie udaru daje dobre wyniki, jeśli zostanie on rozpoznany na czas i zostanie przeprowadzone leczenie rozpuszczające zakrzep (tromboliza dożylna) czy usuwająca go mechanicznie trombektomia.
W badaniu przeanalizowano populację młodych dorosłych z udarem, podczas gdy większość badań dotyczyła osób starszych. Naukowcy z Cleveland Clinic przebadali ponad 1200 młodych dorosłych pacjentów z Ohio, leczonych w latach 2017-2021. Z tej grupy prawie 20 proc. miało udary niedokrwienne z powodu zamknięcia dużych naczyń, bardzo podobne do udarów u osób starszych.
Połowa pacjentów nie otrzymała żadnej interwencji, przy czym 25 proc. z nich nie otrzymało żadnej ostrej interwencji, ponieważ przybyli do szpitala zbyt późno. Gdyby przybyli wcześniej, mogliby kwalifikować się do trombolizy dożylnej, a być może zarówno trombolizy dożylnej, jak i trombektomii.
"Te badania pomagają nam zwiększyć świadomość na temat wczesnego rozpoznawania objawów udaru u młodych dorosłych i potwierdzają, że szybkie leczenie ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia dobrych wyników" - powiedział dr Abbas Kharal, neurolog naczyniowy mózgu z w Cleveland Clinic.
"Konieczne są dalsze badania w celu zidentyfikowania barier, które sprawiają, że młodzi dorośli zwlekają z poszukiwaniem leczenia udaru, zwłaszcza gdy mogą mieć lepsze niż starsi wyniki, jeśli będą leczeni szybko. Wiele osób nadal uważa udar za zdarzenie występujące u osób starszych, ale nie to widzimy w naszej praktyce. Młodsza populacja stoi w obliczu podobnych czynników ryzyka, które należy uwzględnić w rutynowych badaniach klinicznych". (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz