Zamknij

Naukowcy bliżej skutecznej metody leczenia grypy

19:25, 05.06.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Gorączka, bóle mięśnie, osłabienie - takie objawy zna większość ludzkiej populacji, bo grypa oszczędza niewielu. Każdego roku choruje na nią od 5 do 10 proc. dorosłych i 20 - 30 proc. dzieci. Choć dla większości oznacza kilka dni przykrych objawów, to niestety w niektórych przypadkach może kończyć się śmiercią.

Zespół ze znanego ośrodka w Riverside odkrył metodę na blokowanie białka kluczowego dla namnażania wirusa grypy. Zdaniem badaczy może to pozwolić na stworzenie skutecznych metod leczenia grypy, a być może nawet innych chorób, w tym COVID-19.

Grypa sezonowa zabija od 0,1 do 0,5 proc. tych, którzy na nią zachorowali. Na świecie co roku umiera z jej powodu od 250 do 500 tys. osób. 90 proc. spośród tych zgonów notuje się w grupie osób po 60. roku życia.

Szczepienia uodparniają organizm na wirusa, ale nie zawsze są skuteczne z nie do końca jeszcze rozumianych powodów. Prawdopodobnie ma to związek z mutacjami wirusa i jego uciekaniem przed reakcją układu odpornościowego.

Tymczasem naukowcy z University of California, na łamach pisma "Viruses" donoszą, że znaleźli piętę achillesową grypy, którą można wykorzystać do opracowania skutecznych leków niezależnych od układu immunologicznego.

Aby wywołać chorobę, wiriony (cząstki wirusowe) muszą przedostać się do komórek, gdzie masowo się namnażają i zakażają potem kolejne komórki.

Wcześniej, badacze z Riverside zauważyli, że dwa najpowszechniejsze typy wirusa (A i B) w dużym stopniu, w swoim życiowym cyklu polegają na pewnym białku - M1. Musi być ono jednak odpowiednio zmienione przez inne białka w procesie zwanym sumoilacją.

Badacze zdołali te przemiany powstrzymać z pomocą cząsteczki oznaczonej STE025. Doprowadziło to do całkowitego zahamowania replikacji wirusa grypy typu B w komórkach. Według naukowców metoda powinna działać też w przypadku grypy typu A.

Jak twierdzą, dokonane przez nich odkrycie to duży krok w kierunku świata wolnego od grypy, a może też wskazać drogę do terapii innych chorób układu oddechowego, w tym zakażeń SARS-CoV-2.

Więcej informacji na stronach:

https://news.ucr.edu/articles/2022/05/31/no-more-flu-you-discovery-blocks-influenza-virus-replication-cells

https://www.mdpi.com/1999-4915/14/2/314 (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%