Zamknij
REKLAMA

Legionowo: Miasto znosi opłatę targową dla "rolników i ich domowników". Uchwała wejdzie w życie za kilka dni

10:41, 10.01.2022 | Redakcja
Skomentuj Mój Rynek w Legionowie, czyli wyremontowana część miejskiego targowiska. Fot. arch. Legio24.pl
REKLAMA

Na części legionowskiego targowiska rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty bez ponoszenia opłaty targowej. Podczas ostatniego w 2021 roku posiedzenia Rada Miasta przyjęła specjalną uchwałę w tej sprawie. Uchwała ta, to odpowiedź na ustawę przyjętą przez parlament pod koniec ubiegłego roku. Nowe prawo ma wspomóc działalność rodzinnych gospodarstw rolnych.

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Miasta rolnicy i ich domownicy będą mogli sprzedawać swoje produkty na targowisku bez ponoszenia opłaty targowej w piątki i soboty. Specjalnie dla nich udostępniona będzie wyremontowana część legionowskiego targu - "Mój Rynek", znajdująca się przy ul. Jana III Sobieskiego (ograniczona ulicami Piotra Wysockiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego).

Kto będzie mógł handlować "za darmo"?
Skorzystać z nowego prawa będą mogły rodzinne gospodarstwa rolne. Warunek jest jeden - sprzedającymi na stoisku może być albo sam rolnik, albo członkowie jego rodziny. Sprzedawcy powinni posiadać przy sobie dokument potwierdzający prowadzenie gospodarstwa rolnego lub zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS.

Co można sprzedawać?
Jak czytamy w uchwale Rady Miasta Legionowo, przedmiotem handlu na wyznaczonych miejscach prowadzonego przez rolników i ich domowników w piątki i soboty mogą być tylko produkty rolne lub spożywcze wymienione w załączniku 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, runo leśne i dziczyzna, a także produkty przetworzone z przeznaczeniem do spożycia z wykorzystaniem produktów wymienionych w załączniku 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej runa leśnego lub dziczyzny oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym.

Dopuszcza się również sprzedaż produktów, w szczególności mleka i przetworów mlecznych, mięsa i przetworów mięsnych, drobiu bitego i przetworów drobiowych, ryb i przetworów rybnych, tłuszczów zwierzęcych i roślinnych przez sprzedawców posiadających stosowne decyzje lub zezwolenia właściwych organów i służb sanitarnych oraz inspekcji handlowych, jeśli są one wymagane dla prowadzenia sprzedaży.

W jakich godzinach rolnicy będą mogli za darmo korzystać z targowiska?
Uchwała Rady Miasta Legionowo dokładnie precyzuje, kiedy rolnicy będą mogli bez ponoszenia opłaty handlować na targowisku. Sprzedaż będzie można prowadzić wyłącznie w piątki i soboty. Godziny są uzależnione od pory roku. Od kwietnia do października są to godziny od 4:00 do 18:00, od listopada do marca natomiast w godzinach od 5:00 do 16:00.

Kiedy uchwała wejdzie w życie?
Rada Miasta Legionowo przyjęła uchwałę na ostatnim, ubiegłorocznym posiedzeniu, 28 grudnia. Zgodnie z jej zapisami wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Ponieważ publikacja nastąpiła 31 grudnia ub.r., to uchwała zacznie obowiązywać 15 stycznia.
 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BeataBeata

0 0

Rądzie RP całkowicie znieście ten pseudopodatek . To jest relikt PRL z 1951 r.[opłata targowa,opłata targowiskowa, rezerwacje wymuszane siłą przez inkasenta w miesiące zimowe[na odwrocie kwita, zatem mogą być nielegalne], wjazdy itp] w złych warunkach pod gołym niebem .Nie chcemy komuszego pseudoprawa . Duże miasta Chełm, Kraków, Gdańsk, Szczecin,itd. , wiek XXI .Małe miasta, osiedla, gminy parszywy komunizm na targowicach[utrzymywanych już z podatków przez mieszkańców określonych miejscowości. 19:41, 07.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%