Zamknij

Legionowski: Mieszkańcy Jabłonny chcą "swoich" radnych

13:53, 21.07.2014 Aktualizacja: 16:30, 09.11.2014
Skomentuj

16-tu mieszkańców gminy Jabłonna złożyło skargę na uchwałę podjętą 26 czerwca przez Radę Powiatu Legionowskiego, która dotyczyła podziału powiatu na okręgi wyborcze. Skarga została uznana przez Komisarza Wyborczego. Podczas poniedziałkowej (21.07) sesji Rady Powiatu Legionowskiego po gorącej dyskusji rada zadecydowała, że odwoła się od postanowienia komisarza. Tym samym Wieliszew i Jabłonna pozostały w jednym okręgu wyborczym.

Radni głosują nad uchwałą o odwołaniu się od decyzji Komisarza Wyborczego. Fot. Legio24

W dniu 7 lipca grupa mieszkańców gminy Jabłonna na czele z inicjatorem protestu Arkadiuszem Sygułą, wniosła do Komisarza Wyborczego w Warszawie skargę na sposób, w jaki została rozdzielona liczba mandatów na terenie Powiatu Legionowskiego. Mieszkańcy gminy Jabłonna czują się pokrzywdzeni, bo według nich w Radzie Powiatu Legionowskiego nie zasiada żaden przedstawiciel ich gminy. Chcą, by Jabłonna była samodzielnym okręgiem wyborczym.

Nagranie z sesji. Legio24.

Mandaty do podziału

O podziale na okręgi zdecydowała Rada Powiatu Legionowskiego. 26 czerwca podjęła uchwałę, na podstawie której gmina Legionowa została podzielona na dwa okręgi wyborcze, gminy Serock i Nieporęt zostały samodzielnymi okręgami. Natomiast Gminy Jabłonna i Wieliszew stanowić mają połączony, jeden okręg.

Stanowisko komisarza

Nad problemem pochylił się Wojewoda Mazowiecki oraz Komisarz Wyborczy, który uznał skargę Arkadiusza Syguły za zasadną. Według komisarza uchwała Rady Powiatu w Legionowie w sprawie podziału powiatu legionowskiego na okręgi wyborcze, została podjęta z naruszeniem prawa. Wezwał on Radę Powiatu do dokonania podziału powiatu na okręgi wyborcze zgodnie z obowiązującymi przepisami w terminie do dnia 21 sierpnia br. Jeśli rada tego nie dokona, podziałem zajmie się sam komisarz.

Fot. Legio24

Chcą swoich radnych

Według mieszkańców gmina Jabłonna z normą 3,59 może stanowić samodzielny okręg wyborczy i powinna otrzymać 4 mandaty. Nie godzą się na dołączenie do gminy Wieliszew. Orędownikiem walki o przedstawicieli w radzie powiatu jest Arkadiusz Syguła. - To lobby 3 radnych, którzy od nas startują, ale nie mieszkają u nas. I dość już tego. My jesteśmy drugą gminą, nam się należą 4 mandaty. Wieliszewowi należą się 2 mandaty. Powinien być połączony z Nieporętem - przekonywał mieszkaniec gminy Jabłonna. Według niego obecni radni nie reprezentują interesów jego gminy.  - To 16 tysięcy ludzi. Przez 16 lat byliśmy połączeni. Dziś chcemy być sami. Komisarz wyborczy sugerował, że Wieliszew może być połączony z Serockiem lub Nieporętem. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że wieś Michałów-Reginów była kiedyś częścią gminy Nieporęt, a obecnie znajduje się w granicach gminy Wieliszew.

Co na to radni?

Co oczywiste, przedstawiciele gmin Serock, Wieliszew czy Nieporęt wyrazili dezaprobatę do zmiany okręgów wyborczych. Radni Sławomir Osiwała uznał stanowisko Komisarza Wyborczego za tendencyjne. Mirosław Kado stwierdził, że komisarz nadinterpretuje prawo. - To, że w czwórkę mieszkamy w gminie Wieliszew, nie ma znaczenia - przekonywał Igor Krajnow oraz Grażyna Trzaskoma. Natomiast według Piotra Płaciszewskiego sposób procedowania uchwały o okręgach wyborczych oraz odrzucenie roszczeń mieszkańców gminy Jabłonna, mają źródła polityczne. Ponieważ uchwała nie zawierała odpowiedniego pouczenia o ustawowym prawie wniesienia skargi do komisarza wyborczego (nie dodano, że oprócz rady zmiany może wnieść także 15 mieszkańców), prosił o komentarz prawny, którego praktycznie nie otrzymał.

Odwołali się od postanowienia komisarza

Ostatecznie rada zdecydowała o odwołaniu się od postanowienia Komisarza Wyborczego. Przeciwko takiemu rozwiązaniu głosowali Piotr i Ewa Płaciszewscy. Wstrzymało się dwóch radnych: Sławomir Kwiatkowski oraz Piotr Powała. Radni Grażyna Trzaskoma, Igor Krajnow, podobnie jak i pozostali radni, zagłosowali za pozostawieniem Jabłonny i Wieliszewa w jednym okręgu wyborczym. Fot. Legio24

Ilu radnych ma reprezentować poszczególne gminy?

Według uchwały z 2014 roku: Gmina Jabłonna i gmina Wieliszew - 6 mandatów Gmina Legionowo - 11 mandatów Gmina Serock - 3 mandaty Gmina Nieporęt - 3 mandaty Gmina Wieliszew - 3 mandaty Według Komisarza Wyborczego liczba mandatów w każdej z gmin powinna wynosić: Gmina Jabłonna - norma 4 mandaty Gmina Legionowo - 11 mandatów Gmina Serock - 3 mandaty Gmina Nieporęt - 3 mandaty Gmina Wieliszew - mniej niż 3 mandaty Według przepisów, ponieważ liczba radnych dla gminy Wieliszew wyniosłaby mniej niż 3 mandaty, gmina ta powinna zostać połączona z Serockiem lub Nieporętem. /iw/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JacekJacek

0 0

No i Jabłonna bedzie miała swoich radnych wprost wynika to z kodeksu wyborczego chopakiz PO i PO bis ( porozumienie samorzaadowe Smogorzewskiego i Grabca ) naruszyło ww. ustawę i juz lemingi z Wieliszewa nie beda decydowac codobre a co nie dla Jabłonny 10:16, 28.07.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%