W ostatnich dniach strażacy z terenu powiatu legionowskiego prawie każdego dnia wyjeżdżają do pożarów traw, zarośli lub poszycia leśnego. Prawie zawsze pożary te, to efekt bezmyślnego działania ludzi. Aby przeciwdziałać tego typu zachowaniom straż pożarna postanowiła przeprowadzić specjalną kampanię społeczną “Stop pożarom traw”. Do akcji włączyło się również Nadleśnictwo Jabłonna oraz Komenda Powiatowa Policji w Legionowie. Inauguracja kampanii odbyła się w środę (2.04).
Jak czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, każdego roku na wiosnę słyszymy o licznych pożarach traw, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, ludzi i zwierząt.
W Polsce regularnie dochodzi do wypalania traw mimo, że jest to nielegalne i bardzo niebezpieczne. Z myślą o zwiększeniu świadomości społecznej oraz o zapobieganiu pożarom traw, powstała kampania informacyjna „Stop Pożarom Traw”, która od lat wspiera działania edukacyjne i interwencyjne w tym zakresie. Kampania „Stop Pożarom Traw” przypomina, że ochrona przyrody, to nasza wspólna odpowiedzialność. Każdy z nas może przyczynić się do zapobiegania pożarom i do ochrony otaczającej nas przyrody.
Reagujmy, gdy widzimy niebezpieczne działania, i pamiętajmy, że zdrowe i bezpieczne środowisko to fundament naszej przyszłości.
- czytamy w komunikacie wydanym przez legionowską policję.
W środę, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Legionowie bryg. Karol Mendak - Komendant Powiatowy PSP w Legionowie, nadkom. Zbigniew Pucelak - Komendant Powiatowy Policji w Legionowie oraz Artur Zakolski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna zainicjowali współpracę w ramach Kampanii „Stop Pożarom Traw”.
Kampania „Stop Pożarom Traw” ma na celu edukowanie mieszkańców oraz przeciwdziałanie powszechnemu wypalaniu nieużytków. Jej główne założenia obejmują:
Pożary traw można ograniczyć, przestrzegając kilku zasad:
W Polsce wypalanie traw jest nielegalne i podlega sankcjom prawnym. Za celowe wzniecenie ognia grozi mandat, kara grzywny nawet do 30 tys. zł, a nawet pozbawienie wolności. Zasady te mają na celu ochronę środowiska i zapobieganie sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz