Zamknij

Gmina Serock: W Jachrance ma powstać ośrodek dla imigrantów. Władze lokalne wiedziały, ale milczały

12:24, 21.04.2025 Aktualizacja: 16:24, 21.04.2025
Skomentuj Budynki po Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance. Fot. Google Street View Budynki po Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance. Fot. Google Street View

Na terenie byłego kompleksu GUS w miejscowości Jachranka (gmina Serock) ma powstać ośrodek dla imigrantów. Jak twierdzi w odpowiedzi na pytania redakcji Portalu Legio24.pl Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC) znajdą tam schronienie samotne kobiety oraz matki z dziećmi, które będą ubiegać się o ochronę międzynarodową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Plany zakładają umieszczenie tam do stu osób. O tych planach od 2021 roku informowani byli Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski oraz ówczesny starosta legionowski, Sylwester Sokolnicki.

Portal

legio24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Pierwsze plany uruchomienia ośrodka dla cudzoziemców, ubiegających się o ochronę międzynarodową na terenie Polski w byłym kompleksie GUS w miejscowości Jachranka sięgają początku 2021 roku. Wtedy to rozpoczęły się obejmujące około 70 podmiotów konsultacje, mające na celu przejęcie terenu w trwały zarząd. Z konsultacji tych zwycięsko wyszedł Urząd do Spraw Cudzoziemców, ponieważ jako jedyny wskazał konkretny cel jego wykorzystania.

Co planują utworzyć w Jachrance?

Z odpowiedzi, które Portal Legio24.pl otrzymał z Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika że, w byłym kompleksie GUS zostanie utworzone Centrum Pomocy Kobietom i Dzieciom.

Będzie to bezpieczne miejsce tymczasowego pobytu, zapewniające schronienie samotnym kobietom oraz matkom z dziećmi, ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej i korzystającym z ochrony czasowej.

- czytamy w wiadomości e-mail z Biura Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

W ośrodku tym docelowo ma się znaleźć miejsce dla maksymalnie stu osób.

Ośrodek ma zacząć działać w 2029 roku. Na jakim etapie są prace?

Obecnie trwają prace nad pozyskaniem środków z funduszy unijnych na generalny remont nieruchomości i przystosowanie jej do zakwaterowania samotnych kobiet i matek z dziećmi dla maksymalnej liczby do stu osób, w większości dzieci. 

- informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Jak zaznaczają urzędnicy UdSC, przewiduje się, że do obiektu trafią przede wszystkim kobiety i dzieci z Ukrainy, Białorusi i Federacji Rosyjskiej, jako przedstawiciele grup osób najczęściej składających wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju. Planowane jest również zachowanie w części obiektu dotychczasowej funkcji szkoleniowo-konferencyjnej, wraz zapleczem noclegowym dla pracowników Urzędu oraz współpracujących instytucji i organizacji. Wstępnie planowany harmonogram prac remontowych zakłada ich zakończenie w 2029 r.

[ALERT]1745245369489[/ALERT]

Lokalne władze wiedziały o planach Urzędu do Spraw Cudzoziemców od samego początku

W Urzędzie do Spraw Cudzoziemców spytaliśmy także, czy władze lokalne były informowane o planach utworzenia ośrodka dla imigrantów w Jachrance. Odpowiedź była jednoznaczna - tak i to od samego początku. Wiedzę tę posiadali na pewno Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski, jego zastępca, Marek Bąbolski oraz ówczesny starosta powiatu legionowskiego, Sylwester Sokolnicki. Żaden z nich oficjalnie nie poinformował o tych planach mieszkańców.

Urząd do Spraw Cudzoziemców po pozyskaniu w trwały zarząd nieruchomości w Jachrance 81 pozostaje w stałym kontakcie z władzami lokalnymi. W styczniu 2021 roku Urząd do Spraw Cudzoziemców wystąpił do Starosty Powiatu Legionowskiego (Sylwestra Sokolnickiego - red.) oraz Burmistrza Miasta i Gminy Serock (Artura Borkowskiego - red.) z informacją o planowanych działaniach.

- informuje Biuro Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Stosowna informacja została także przekazana Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej oraz Placówce Staży Granicznej w Modlinie, Komendzie Głównej Policji, Komendom Policji w Legionowie i Komisariatowi w Serocku oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie. Zrealizowano także m.in. spotkania z Państwową Strażą Pożarną w Legionowie i Panią Sołtys Jachranki.

Urząd do Spraw Cudzoziemców zapewnia również, że podejmie dalsze działania mające na celu dostarczenie informacji o planowanej inwestycji w porozumieniu z władzami lokalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem Burmistrza Miasta i Gminy Serock, jako gospodarza terenu.

Serocki ratusz potwierdza, że o sprawie wiedział

Odpowiednie pytania w tej sprawie zadaliśmy także Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock, Arturowi Borkowskiemu. Z odpowiedzi burmistrza wynika, że o sprawie wiedział od stycznia 2021 roku. Wtedy to do serockiego ratusza wpłynęły pierwsze pisma Z Urzędu do Spraw Cudzoziemców, które informowały o planach utworzenia ośrodka dla cudzoziemców, ubiegających się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. W maju 2021 roku Urząd Miasta i Gminy w Serocku otrzymał ostateczną informację o przejęciu ośrodka. 2 czerwca 2022 roku odbyło się również spotkanie z Policją. Jego tematem było omówienie sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planami uruchomienia ośrodka.

Z kolei pismem z dnia 14 stycznia 2025 roku Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował Urząd Miasta i Gminy w Serocku o rozpoczęciu procedur, które mają doprowadzić do rozpoczęcia prac adaptacyjnych w byłym kompleksie GUS.

Serock nie chciał się zgodzić na ośrodek dla imigrantów, ale rząd PiS-u był nieugięty

Trzeba w tym momencie przyznać, że serockie władze nie chciały zgodzić się na utworzenie ośrodka dla imigrantów na swoim terenie. Interweniowały w tej sprawie u Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, którego funkcję pełnił wtedy premier, Mateusz Morawiecki (PiS) oraz u ówczesnego Ministra Obrony Narodowej, mieszkańca Legionowa, Mariusza Błaszczaka (PiS). Pismo do MON miało swój cel. Burmistrz Serocka, Artur Borkowski najchętniej widziałby w Jachrance nie imigrantów, a żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

W odpowiedzi na protesty serockich władz, premier Mateusz Morawiecki, który występował w tej sprawie jako Minister Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedział, że Urząd do Spraw Cudzoziemców otrzymał w trwały zarząd nieruchomość w Jachrance, bo jako jedyny wskazał konkretny cel jej przeznaczenia.

Natomiast Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak odpisał burmistrzowi Borkowskiemu, że Urząd do Spraw Cudzoziemców podtrzymuje plany utworzenia w Jachrance ośrodka dla imigrantów (samotnych kobiet i matek z dziećmi) i nie ma możliwości zmiany tej decyzji.

Starostwo dalej milczy w tej sprawie

Pytania o wiedzę na temat planów Urzędu Do Spraw Cudzoziemców zadaliśmy także rzecznik prasowej Starostwa Powiatowego w Legionowie, Joannie Kajdanowicz. Do chwili publikacji tego artykułu odpowiedzi jednak nie uzyskaliśmy. Joanna Kajdanowicz obiecała, że postara się jej udzielić w ciągu kilku najbliższych dni.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dwie interpelacje i dwa zaprzeczenia. Źle zadane pytania?

O kwestię "alokowania" lub "relokowania uchodźców" na terenie powiatu legionowskiego w ostatnim czasie pytało dwoje radnych - Małgorzata Topczewska z Serocka oraz radny powiatowy z PiS, Dariusz Depczyński. Odpowiedzi, jakie otrzymali mogą dla niektórych wydawać się mylące.

Radna Rady Miejskiej w Serocku, Małgorzata Topczewska pytała o plany utworzenia ośrodka dla imigrantów we wsi Łacha w sierpniu 2024 roku.  W odpowiedzi na jej interpelację Burmistrz Serocka, Artur Borkowski odpisał:

W odpowiedzi na Pani interpelację z dnia 12.08.2024 r. dotyczącą relokacji uchodźców na terenie gminy Serock uprzejmie informuję, że Urząd nie jest w posiadaniu jakichkolwiek informacji na temat przewidywanego pobytu uchodźców na terenie gminy Serock.

Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższej wiadomości:

[ZT]131149[/ZT]

Urząd Miasta i Gminy w Serocku tłumaczy naszej redakcji, że odpowiedź była taka a nie inna, bo radna pytała o Łachę, a nie Jachrankę.

Z kolei w marcu tego roku o relokację migrantów na terenie powiatu legionowskiego pytał starostę, Romana Smogorzewskiego radny powiatowy z PiS, Dariusz Depczyński. Tutaj także odpowiedź była jednoznaczna:

Na terenie powiatu legionowskiego nie jest obecnie planowana relokacja migrantów. Wszelkie decyzje związane z przyjęciem imigrantów podejmowane będą w porozumieniu z Wojewodą Mazowieckim.

- poinformował radnego Depczyńskiego starosta Smogorzewski.

Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższej wiadomości:

[ZT]136586[/ZT]

Na koniec ważna informacja o planowanych kosztach przystosowania byłego kompleksu GUS na cele ośrodka dla imigrantów. Jak szacuje Urząd do Spraw Cudzoziemców prace, które mają zostać wykonane w systemie projektuj i buduj mogą kosztować prawie 21 mln 600 tys. zł brutto.

Mechanizm relokacji migrantów

Relokacja migrantów nie jest tożsama z tworzeniem imigracyjnego ośrodka dla samotnych matek z dziećmi. 

Mechanizm relokacji migrantów to rozwiązanie Unii Europejskiej, które ma na celu sprawiedliwe rozłożenie odpowiedzialności za przyjmowanie uchodźców między państwa członkowskie. Polega na przenoszeniu osób ubiegających się o azyl z krajów granicznych UE (np. Grecji, Włoch) do innych państw. Celem jest odciążenie państw pierwszego kontaktu i zapewnienie solidarności w zarządzaniu migracją. Mechanizm ten wzbudza kontrowersje, zwłaszcza że relokacja jest obowiązkowa.

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KatolikKatolik

3 2

Żenujace są nazistowskie komentarze pisotalibanu i konfederosji. Niech czytają że zrozumieniem - ośrodek dla dzieci i matek, max 100, jeśli będzie to w 2029, na jego powstanie naciskalo PiS. Najpierw idą do kościoła a potem hejt. A ich rodzice chętnie korzystali za komuny z pomocy zachodu.

15:11, 21.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%