Zamknij

Władze Nieporętu pouczają jak pielęgnować zieleń

15:28, 09.04.2010 Aktualizacja: 18:39, 13.01.2013
Skomentuj
reo

Wraz z nadejściem wiosny, Dział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Nieporęt przypomina właścicielom, zarządcom oraz administratorom terenów o prawach i obowiązkach wynikających z przepisów ustawy o ochronie przyrody, dotyczących właściwego utrzymania drzew i krzewów.
Z uwagi na zbliżający się sezon wegetacyjny roślin, warto pamiętać, że wszystkie zabiegi i cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów należy wykonywać zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Nie wymagają one co prawda uzyskania zezwolenia, ale jeśli właściciel drzew nie posiada odpowiednich kwalifikacji, winien zlecić te prace fachowcom. Nieumiejętna pielęgnacja zieleni skutkuje niejednokrotnie uszkodzeniem rośliny, co prowadzi do jej całkowitego obumarcia i jest podstawą do naliczenia kary pieniężnej, na podstawie art. 88 w/w ustawy. Zezwolenia wymaga natomiast usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości i dotyczy to wszystkich gatunków drzew i krzewów, z wyjątkiem drzew owocowych oraz drzew i krzewów w wieku do pięciu lat. Zezwolenia wydawane są przez wójta na wniosek posiadacza nieruchomości, a jeżeli posiadacz nie jest właścicielem - do wniosku dołącza się zgodę właściciela nieruchomości. Formularze wniosków są do pobrania na stronie internetowej www.nieporet.pl lub w Urzędzie Gminy Nieporęt. Wycinka drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia podlega karze administracyjnej.
W ramach zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów przeprowadza się:
- cięcia sanitarne, polegające na usuwaniu gałęzi i konarów chorych, osłabionych i uschniętych;
- cięcia korygujące, zmierzające do niwelowania wad korony, poprawiające statykę drzewa lub zapobiegające rozłamaniom (szczególnie na wadliwych rozgałęzieniach w kształcie litery V), które przeprowadza się w celu zlikwidowania zagrożeń dla otoczenia;
- cięcia techniczne, stosowane wzdłuż ciągów komunikacyjnych, linii energetycznych i telekomunikacyjnych, mające na celu dostosowanie istniejącego drzewostanu do infrastruktury i warunków zabudowy.
Przy wszystkich w/w zabiegach nie powinno się usuwać więcej niż ¼ objętości korony drzewa.
Terminy przycinania roślin są różne dla poszczególnych gatunków i uzależnione od szeregu czynników zewnętrznych. Większość drzew powinno się przycinać na przedwiośniu, zanim ruszą soki. Przycinanie konarów źle znoszą: brzozy, buki, graby, glediczje, kasztanowce, klony, magnolie, orzechy, robinie oraz rośliny iglaste.

(źródło: UG Nieporęt, foto: UG Nieporęt)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%