Autorzy internetowej petycji chcą w sposób systemowy ograniczyć wycinki, które są regularnie prowadzone w tak zwanych „Lasach Legionowskich” (las położony pomiędzy miastem Legionowo a Choszczówką, w warszawskiej dzielnicy Białołęka), Lasach Chotomowskich oraz w Lesie Buchnik.
Może się to stać dzięki zwiększeniu ochrony lasów o „wiodącej funkcji społecznej” oraz pozbawieniu ich roli produkcyjnej.
Uważamy, iż powołanie lasu społecznego jest strategicznym krokiem, który przyniesie długoterminowe korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne dla osób zamieszkujących przede wszystkim północną część aglomeracji Warszawy. Wierzymy, że wspierając tę inicjatywę, przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale także inwestujemy w dobrobyt mieszkańców i przyszłych pokoleń. Mając świadomość konsekwencji powołania lasów społecznych uważamy, że w lasach aglomeracyjnych bilans zysków i strat jest zdecydowanie na korzyść ich utworzenia. Dlatego zamiast pytać, ile stracimy, jeśli zaprzestaniemy traktować te lasy w jako źródło surowca powinniśmy zapytać jak dużo stracimy, jeśli nie przestaniemy ich w ten sposób wykorzystywać.
- czytamy w petycji.
Lasy, których dotyczy petycja oznaczone są na poniższej mapie:
Źródło: Grupa Leśna Chotomów
Petycję o uznanie kompleksów leśnych: Lasy Chotomowskie, Lasy Legionowskie, Las Buchnik jako lasy społeczne można podpisać TUTAJ.
Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje mapę drogową do tworzenia lasów społecznych dla 9 największych aglomeracji – Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Trójmiasto, Szczecin, Bydgoszcz/Toruń. - Chcemy ograniczyć tam wycinki, dając tym lasom nową, wiodącą funkcję – funkcję społeczną. Będą one służyć 5,6 mln okolicznych mieszkańców – mówiła w kwietniu br. minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Jest więc bardzo prawdopodobne, że część lasów w powiecie legionowskim może zostać włączona pod ochronę.
Petycja trafić ma do Ministerstwa Środowiska i Klimatu oraz zespołu ds. lasów społecznych dla aglomeracji Warszawy, który rekomendował będzie lasy mające stać się "lasami społecznymi".
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz