Zamknij
WIADOMOŚCI

Dodaj komentarz

Legionowo: Miasto uruchamia telefon interwencyjny ws. odśnieżania. Na schodach przy dworcu są już maty antypoślizgowe

Redakcja 13:23, 24.01.2026 Aktualizacja: 14:38, 24.01.2026
Skomentuj Miasto uruchamia telefon interwencyjny ws. odśnieżania. Przy dworcu maty... Fot. UM Legionowo

Od poniedziałku, 26 stycznia mieszkańcy Legionowa będą mogli zgłaszać nieodśnieżone chodniki i ulice pod specjalnym numerem telefonu. Urząd miasta zlecił też instalację mat antypoślizgowych na schodach i przy windach na dworcu PKP. To reakcja na skargi mieszkańców, którzy alarmowali, że po opadach śniegu schody stają się śliskie i tym samym niebezpieczne.

Informacje o nowych rozwiązaniach pojawiły się w piątkowej aktualizacji komunikatu Urzędu Miasta Legionowo dotyczącego „Akcji Zima”. Jak podkreślili urzędnicy tegoroczna zima – pierwsza tak wymagająca od 2013 roku – wymusiła wdrożenie nadzwyczajnych działań i zmianę dotychczasowych procedur.

Numer do zgłoszeń rusza od poniedziałku

Zgodnie z zapowiedzią urzędu, od poniedziałku ma zostać uruchomiony specjalny numer telefonu, pod którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać informacje o nieodśnieżonych chodnikach i ulicach w Legionowie. Linia ma działać w godz. 8:00–20:00. Jak wyjaśnia legionowski ratusz, zgłoszenia będzie przyjmował pracownik urzędu, który ma kierować służby we wskazane miejsca. Jeśli interwencja będzie dotyczyła terenów zarządzanych przez inne podmioty, straż miejska ma kontaktować się z właściwymi zarządcami.

  • Dedykowany numer telefonu: 22 766 45 35

Maty antypoślizgowe przy dworcu

W komunikacie legionowski ratusz zwrócił uwagę także na sytuację w rejonie dworca PKP. Chodzi o tunel prowadzący na perony oraz w stronę osiedla Piaski. Jak przypomina urząd, przez 10 godzin dziennie pracownik usuwa tam śnieg i lód, a schody do tunelu i na perony są dodatkowo impregnowane preparatem antypoślizgowym.

Co jest nowością, w rejonie schodów do tunelu i wind zamontowano maty antypoślizgowe – również na stopniach schodów przy poręczach. To właśnie przejście podziemne przy stacji PKP w ostatnich tygodniach było jednym z najbardziej problematycznych miejsc w Legionowie. Mieszkańcy zwracali uwagę, że po opadach śniegu schody są wyjątkowo śliskie i łatwo tam o upadek. Teraz sytuacja ma się zdecydowanie poprawić.

[ZT]144181[/ZT]

Zima inna niż poprzednie

Legionowski ratusz wskazuje, że analizy i podpisane umowy na odśnieżanie opierały się na doświadczeniach ostatnich lat, kiedy pogoda była łaskawa, a zimy dość łagodne.

– Tegoroczna zima – pierwsza tak wymagająca od 2013 roku – pokazała, jak wiele dodatkowych działań musimy podjąć i jak bardzo zmienić dotychczasowe, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort w naszym mieście

– czytamy w komunikacie.

W piątkowej informacji urzędnicy zwrócili też uwagę na problemy infrastrukturalne, które utrudniają skuteczne usuwanie śniegu. Wśród dodatkowych wyzwań urząd wymienił m.in. „wąskie pasy drogowe i nieprzemyślaną planistykę”, które utrudniają sprawne prowadzenie akcji odśnieżania.

Miasto zwiększa środki i dokłada sprzęt

Ratusz poinformował  także o rozszerzeniu zakresu prac i zwiększeniu finansowania "Akcji Zima". Do działań zaangażowano dodatkowe ekipy i sprzęt, który ma przyspieszyć odśnieżanie oraz oczyszczanie terenów. Firma sprzątająca – na podstawie aneksu do umowy – realizuje już oczyszczanie terenów utwardzonych, w tym chodników, dróg, ścieżek rowerowych i przystanków, usuwając śnieg i zanieczyszczenia oraz zajmując się zagospodarowaniem pozostałości - do tej pory usunięto już 300 m³ śniegu i lodu.

Fot. UM Legionowo

Wśród planów na najbliższe dni urząd wskazał dalsze oczyszczanie przejść dla pieszych, przystanków autobusowych i ścieżek rowerowych. Zaplanowano też prace na pętlach autobusowych przy ul. Sowińskiego i ul. Olszankowej.

Odśnieżanie terenów powiatowych i doposażenie KZB

Legionowski ratusz zapowiada też zmiany na kolejne zimy. Miasto chce przejąć odśnieżanie dróg należących do powiatu, ale tylko jeśli starostwo będzie zainteresowane takim rozwiązaniem i zapewni finansowanie. Władze miasta zaproponują w tej sprawie odpowiednie porozumienie.

Urzędnicy chcą też wzmocnić miejską spółkę KZB. W planach jest jej doposażenie w dodatkowy sprzęt oraz wzmocnienie zespołu, który latem będzie wspierał utrzymanie czystości w mieście, a zimą odśnieżanie – niezależnie od firmy zewnętrznej pracującej na umowie.

–  Przyjmujemy z pokorą uwagi mieszkańców i wyciągamy wnioski na przyszłość. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w każdych warunkach pogodowych.

–  czytamy na zakończenie komunikatu.

(Redakcja)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%